Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Chrenek odmítá Rathovo nařčení a má obavy o svou bezpečnost

Moravskoslezský deník, 03.12.2005

Praha/Ostrava – Proti nařčení ministra zdravotnictví Davida Ratha, který obvinil předsedu ODS Mirka Topolánka z možné korupce s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ( VZP), se tvrdě ohradil nejen Topolánek, ale také spoluvlastník Třineckých železáren Tomáš Chrenek. Rath totiž ve čtvrtek uvedl, že Topolánkovu vzdělávacímu sdružení Becario daly sponzorský dar Třinecké železárny, které jsou údajně napojeny na několik soukromých nemocnic. Tato zařízení měla prý nadstandardní smlouvy s VZP. „Já se nemohu skutečně zbavit dojmu, že se pan předseda Topolánek tady mohl dopustit i korupčního chování,“ uvedl ministr s tím, že Tomáš Chrenek působí i v akciové společnosti Agel, která provozuje soukromé nemocnice a polikliniky na severu Moravy, v Brně a Šumperku.

Chreneka udivuje Rathova nedostatečná politická erudice.

„V osobním stresu své rozpolcené osobnosti před možným neúspěchem na nominačním krajském sjezdu strany, které ještě není členem, se snaží upoutat na sebe pozornost snůškou lží týkajících se dvou privátních společností, které ročně odvádějí do státního rozpočtu miliardy korun na daních,“ píše ve svém prohlášení Chrenek. Dodává, že Třinecké železárny nemají a nikdy neměly žádný majetkový podíl ve skupině Agel, respektive Euromednet. „Nejsem a nikdy jsem nebyl ředitelem Třineckých železáren. Jsem předsedou dozorčí rady této společnosti,“ říká dále Chrenek s tím, že on má ve společnosti Agel, jehož většinový vlastník je ze zahraničí, jen desetiprocentní po­díl.

„Všechny smlouvy mezi společností Euromednet a zdravotními pojišťovnami jsme zveřejnili na našich webových stránkách s tím, že Rathem zmiňovaný nárůst péče v nemocnici Bruntál se měl pravděpodobně týkat nemocnice Šumperk, kde Třinecké železárny skutečně v roce 2005 nainstalovaly celkově čtrnáct kardiostimulátorů oproti roku 2004, kdy jich bylo nainstalováno deset.“ Implantace kardiostimulátorů podléhá přísným kritériím, které se řídí standardy léčby daného onemocnění srdce. Při těchto zákrocích se zachraňují životy pacientů. V tržbách nemocnice to představuje asi jednu setinu procenta," uvedl Chrenek a uzavřel: „Nikdy nepřipustím, aby nenaplněné ambice rádoby politika ohrozily moje spoluakcionáře, zaměstnance a pacienty. Proto učiním patřičné kroky na ochranu dobrého jména zmiňovaných společností. Součastně tak z obavy o moji osobní bezpečnost z důvodu cíleného tlaku pana Ratha a jeho okolí uskutečním patřičná opatření, která mi umožňuje právní řád České republiky.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít