Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Moravia Energo

V Prostějově postaví paroplynovou elektrárnu

Mladá fronta Dnes, 19.05.2008

Prostějov – Společnost Moravia Energo, která již ušetřila městu Prostějovu statisíce korun poté, co mu začala dodávat elektřinu pro veřejné osvětlení, hodlá ve zdejší průmyslové zóně vybudovat paroplynovou elektrárnu. Radnice nyní s firmou podepsala smlouvu na prodej pozemků, elektrárna by mohla začít místním podnikům dodávat energii již příští rok.

Místostarosta Prostějova Vlastimil Uchytil potvrdil, že město firmě Moravia Energo prodalo 1,2 hektaru pozemků za víc jak šest milionů korun. V budoucnu podle něj není vyloučeno ani to, že by město od společnosti odebíralo teplo. „Opravdu je to jedna z variant. Pokud by tato nabídka přišla, museli bychom ovšem vypsat veřejnou soutěž,“ vysvětlil Uchytil.

Celá investice si vezme asi dvě miliardy korun a její návratnost je kolem deseti let. „Stavět začneme na jaře příštího roku. Zařízení by mohlo stát do čtyř měsíců,“ uvedl předseda představenstva Moravia Energo Bohuslav Bernátek.

Poté, co firma začala v loňském roce dodávat Prostějovu elektřinu pro veřejné osvětlení, radnice ušetřila přes dvě stě tisíc korun. Za energii zaplatila přes dva miliony, což je o třináct procent méně, než by uhradila původnímu dodavateli. „Budeme hledat i další možnosti, jak na elektrické energii spotřebovávané městem ušetřit,“ uvedl místostarosta Prostějova Pavel Drmola. Moravia Energo zvítězila ve výběrovém řízení, do soutěže se přihlásili celkem tři zájemci, mezi nimiž nechyběl ani původní dodavatel společnost E.ON Česká republika. Nejdůležitějším kritériem byla cena. Společnost Moravia Energo ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek, kterému patří i zdravotnický holding Agel. Ten kontroluje mimo jiné nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku. Na obchodu s akciemi Moravia Energo loni za nevyjasněných okolností vydělal desítky milionů korun expremiér Stanislav Gross.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít