Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Miliardář Chrenek si brousí zuby na další zdravotní pojišťovnu. Stát se toho bojí

zpravy.iHned.cz, 05.03.2012

Průmyslová pojišťovna spadající do Chrenkova impéria chce fúzí „získat důležitější pozici“ na trhu. Ministerstvu zdravotnictví se však nelíbí možné získání dominance v některých regionech.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která patří do skupiny ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, se snaží získat konkurenční Metal-Aliance. Přetahuje se o ni s Oborovou zdravotní pojišťovnou. Stát se však převodu dalšího půl milionu pojištěnců pod Chrenkovo impérium obává.

Má k tomu dva důvody. Chrenkovu přílišnou dominanci v některých regionech a vyvádění peněz ze systému zdravotnictví. Pokud by se Průmyslová pojišťovna s nynějšími sedmi sty tisíci klienty rozrostla, přiblíží se v některých regionech monopolu na péči.

„Vznikl by velmi bohatý subjekt, který bude třeba v Moravskoslezském a Olomouckém kraji dominantní,“ říká Pavel Vepřek, poradce ministra zdravotnictví.

Průmyslová pojišťovna chce podle své mluvčí Elenky Mazurkové fúzí „získat důležitější pozici“. Tato snaha však nebudí obavy státu jen kvůli počtu pojištěnců v jednotlivých krajích. Problematické je i možné vyvádění peněz.

Chrenkova síť nemocnic, lékáren a dodavatelských firem totiž tvoří uzavřený kruh, do jehož financování není příliš vidět.

Ministr Leoš Heger proto počítá s tím, že nově budou platit jen takové smlouvy, které budou včetně dodatků veřejné. To ostatně navrhovala už i Národní ekonomická rada vlády (NERV.)

Metal-Aliance patří k finančně nejzdravějším v zemi. Zatímco jiné pojišťovny včetně největší VZP lékařům a nemocnicím rovnou přeposílají prakticky všechno, co vyberou, její zůstatky jsou vyšší než dvě a půl miliardy korun. Chrenek ji proto nezkouší ovládnout poprvé.

Jenže zatímco v roce 2009, kdy se plán zrodil, slučování komplikoval zákon, po nedávné novele nestojí v cestě nic. Správní rada Metal-Aliance tak bude rozhodovat o tom, s kým se spojí, už za dva týdny.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít