Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Exšéf protikorupční policie pracuje pro miliardáře Chrenka

iDnes.cz – zpravodajství, 22.06.2011

Bývalý šéf protikorupčních policistů Libor Vrba odevzdal svůj odznak a služební telefon před necelými čtyřmi měsíci. Teď pracuje u miliardáře Tomáše Chrenka. Politici kvůli tomu chtějí obnovit diskusi o změně zákona, která by omezila možnost uplatnění elitních policistů v soukromém sektoru.

Dnes už bývalý šéf protikorupčního úřadu, který řeší ty nejzávažnější případy korupce a hospodářské kriminality, skončil ze dne na den přesně před čtyřmi měsíci.

Teď našel Libor Vrba práci ve zdravotnickém řetězci Agel, který vlastní miliardář Tomáš Chrenek. Lidovým novinám to potvrdil zdroj z představenstva firmy a nepřímo také sekretářka z generálního ředitelství. Vrba se vyjádřit odmítl.

Šéf Výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan z ČSSD i jeho stranický kolega Jeroným Tejc se shodují, že je třeba zavedený systém změnit. Elitní policisté by se neměli tak snadno uplatnit v soukromém sektoru.

Podle Bublana jsou soukromé firmy do jisté míry soupeři policie a Vrba by se tak mohl dostat do střetu zájmů, uvádí list. „Policista zná bezpečnostní problematiku a de facto jim může dát návod, jak se vyhnout případnému trestnímu řízení,“ myslí si Bublan.

Poslankyně Jana Černochová z ODS navrhuje, aby se stát o důstojníky postaral, stejně jako se to děje jinde v Evropě. Potom by elitní policisté neměli důvod přecházet do firem v soukromém sektoru.

Vrba byl za svoji činnost ve funkci často kritizován například Radkem Johnem. Vyčítal mu, že za dva roky v čele úřadu nevyřešil žádný velký případ, připomínají Lidové noviny.

Pověst mu nevylepšilo ani to, když byl nedávno – už jako civilista – spatřen v restauraci s bývalým ministrem obrany Martinem Bartákem. Toho protikorupční jednotka vyšetřovala kvůli předraženým armádním zakázkám.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít