Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Tomáš Chrenek a Stanislav Gross

Podezřelý zisk, nebo jen štěstí a prozíravost?

Mladá fronta Dnes, 26.04.2008

Stanislav Gross, který se nikdy ekonomii příliš nevěnoval, vydělal na zázračném vzestupu ceny akcií.

Některým lidem to může připadat podezřelé, další si to mohou vysvětlit investorskou prozíravostí a štěstím. A právě prozíravostí své zbohatnutí Gross vysvětluje.

Ani policie, která kauzu vyšetřuje, ještě neřekla nic jiného. „Případ nákupu akcií bývalého premiéra Grosse pořád prověřujeme,“ zopakoval včera ředitel protikorupční policie Jiří Novák. Znamená to, že nikdo nebyl obviněn, a Stanislav Gross může být relativně klidný.

Gross koupil před rokem od svého známého Roberta Sýkory akcie firmy Moravia Energo, která obchoduje s elektřinou – za 21 milionů korun. Většinovým vlastníkem firmy Moravia Energo je podnikatel Tomáš Chrenek s vazbami na politiky více stran. Za půl roku Gross balík cenných papírů prodal slovenskému podnikateli Pavolu Krúpovi za sto milionů korun.

Podle ekonomických analytiků však takhle razantně hodnota firmy nenarostla. Sýkora se tak trochu nepochopitelně připravil o zisk.

Proto vše může působit jako umělé aranžmá, jak zařídit, aby zbohatl právě Stanislav Gross.

Zvláštní je, že se expremiér obrátil na slovenskou pobočku ne zcela známé firmy Key Investments, aby mu s obchodem finančně pomohla. Firma má neprůhlednou vlastnickou strukturu. Jeden z jejích vlastníků sídlil dokonce v polích za Londýnem.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít