Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Agel otevřel zdravotní pojišťovnu

Právo, 02.04.2008

Společnost Agel, ovládaná ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem, v úterý otevřela na severu Moravy vlastní zdravotní pojišťovnu. Sídlí ve Vítkovické nemocnici v Ostravě, pobočky má ještě v Třinci a Olomouci.

Další kontaktní místa vzniknou v Havířově, Opavě či Přerově. Služby pojišťovny zatím využívá tisícovka lidí, péči jim poskytne zhruba 1000 ordinací a nemocnic, řekl ředitel pojišťovny Vladimír Matta.

Pojišťovna využije hlavně síť zdravotnických zařízení, která patří holdingu Agel. Firma hlavního vlastníka Třineckých železáren ovládá na severní a střední Moravě 11 nemocnic, šest poliklinik, síť lékáren a firmu dodávající zdravotnický materiál. Prostřednictvím společnosti Dopravní zdravotnictví si pronajala na 20 let šest zdravotnických zařízení Českých drah.

Vznik nové pojišťovny budí u některých lékařů na severu Moravy obavy.

Mají strach z toho, že bude Agel posílat pacienty do vlastních zařízení a lékaři mimo jeho síť přijdou o klientelu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít