Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Moravia Energo

KB může přijít o miliardu korun

E15, 27.02.2009

Komerční banka (KB) musí řešit problém s prvním špatným úvěrem většího rozsahu. Na svědomí ho má významná energetická společnost, jejíž jméno banka neuvedla, podle dostupných informací se však jedná o společnost Moravia Energo (ME). Firma z impéria miliardáře Tomáše Chrenka, která kvůli nedostatku prostředků musela skončit s obchodováním s elektřinou, totiž zřejmě nebude schopna splatit ani své závazky vůči KB. Ty nyní dosahují zhruba jedné miliardy korun.

Sama banka oznámila, že ani neočekává, že by klient své závazky úplně vyrovnal. Zároveň potvrdila, že už ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vytvořila na dotyčné úvěry opravnou položku a s tvorbou dalších rezerv počítá v prvním čtvrtletí. Podle analytiků se špatný úvěr negativně projeví na letošních hospodářských výsledcích banky, i když ztráta bude díky opravným položkám znatelně menší než zmíněná miliarda. Loni KB vykázala čistý zisk 13,2 miliardy korun, letos by to podle odhadů mohlo být v rozmezí 10,5 miliardy až 13,8 miliardy ko­run.

Potíže KB nicméně svědčí o tom, že klientů s problémy se splácením závazků bude přibývat, shodují se ekonomové. „Špatné úvěry v podobném objemu, jako to je u Moravia Energo, budou ale spíše vzácné,“ dodal Milan Lávička z Atlantiku FT. Sama KB také ujistila, že loni ani letos neevidovala jiný případ prodlení zákazníka podobného rozsahu a charakteru.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít