Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Vzniká zdravotnický gigant

Aktuálně.cz, 29.05.2007

Olomouc – Na severu Moravy vzniká největší privátní uskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední Evropě. Společnost Agel (dříve Euromednet), kterou ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek, rozšiřuje síť nemocnic. Agel na severní Moravě provozuje osm zdravotnických zařízení a v současné době usiluje o dlouhodobý pronájem prostějovské, přerovské a šternberské nemocnice. Agel (Euromednet) působí ve zdravotnictví patnáct let. Podle předsedy dozorčí rady Tomáše Chrenka je důvodem zájmu to, že jde o dlouhodobě stabilní a ziskové podnikání.

Chrenek zvyšuje svůj vliv

Za příklad, jak Chrenek zvyšuje vliv i mimo svoji síť, považují mnozí v kraji i to, že olomouckou fakultní nemocnici má od června řídit Radomír Maráček. Ten byl dosud ředitelem vítkovické nemocnice, již provozuje právě Agel. Fakultní nemocnice patří v provozování lékařské péče k největším konkurentům Agelu. Odbory a lékařská komora proto daly najevo obavy, že když ministerstvo Maráčka jmenovalo, povede to k monopolu Agelu v kraji. „Má za úkol posílit vliv Agelu v olomoucké nemocnici,“ kritizuje rozhodnutí komise ministerstva prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Spory na Olomoucku

Spory vyvolala také výběrová řízení Olomouckého kraje na dlouhodobý pronájem nemocnic v Přerově, Prostějově a Šternberku, o které Chrenkova firma usiluje. Město Přerov se kvůli výsledku výběrového řízení rozhodlo zažalovat Olomoucký kraj. Zastupitelé v Přerově či Šternberku mají stejné obavy jako ve středních Čechách, kde kraj prodal deset nemocnic, že soukromá firma zruší v nemocnicích některá ekonomicky nevýhodná oddělení a lékařská péče se lidem vzdálí. Agel chce v nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku zlepšit organizaci práce a v následujících letech hospodařit se ziskem. Odmítá obavy o dostupnost zdravotní péče.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít