Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Moravia Steel jako dodavatel kolejí pro Deutsche Bahn skončila

Novinky.cz, 11. prosince 2013

Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) vyškrtly německou dceřinou společnost české firmy Moravia Steel ze svého seznamu dodavatelů kolejí. Důvod spočívá v tom, že se Moravia Steel Deutschland GmbH (MSD) bránila zaplacení odškodného za účast v kartelu při dodávkách kolejí a dalšího zařízení železničním společnostem. S odvoláním na zdroje DB o tom informoval server deníku Die Welt.

Podle zdroje Die Welt se dráhy rozhodly vyřadit MSD ze všech výběrových řízení na dodávky kolejí. „Tím pádem už tento podnik není dodavatelem kolejí pro Deutsche Bahn. Je to drastický krok, ale nevidíme k němu žádnou alternativu,“ řekl listu pod podmínkou anonymity jeden z manažerů německé železniční společnosti.

„Klademe velký důraz na to, abychom spolupracovali se spolehlivými dodavateli. V případě Moravie ale tento předpoklad už není naplněn,“ řekl dále zástupce DB. „Podnik, u kterého bylo pravomocně prokázáno zapojení do kartelu dodavatelů kolejí, a který se přesto nepodílí na odškodnění, není spolehlivým partnerem,“ dodal.

Ocelářské společnosti se podle německého antimonopolního úřadu dohadovaly na cenách, aby získaly výhodu na úkor DB. Úřad proto letos v červenci uložil pěti firmám pokuty za účast v kartelu, jejich celková výše byla 134,5 miliónu eur (dnes 3,7 miliardy korun). Na MSD připadlo zaplacení deseti miliónů eur (274 miliónů korun).

Německá dcera české společnosti pokutu zaplatila, nynější spor s DB se ale vede o odškodnění pro železniční společnost. Dráhy už loni v prosinci podaly žalobu u soudu ve Frankfurtu, v níž žádají po členech kartelu celkem 550 miliónů eur (15 miliard korun). Soud ve věci zatím nerozhodl. Německá ocelářská firma ThyssenKrupp ale i bez soudního rozhodnutí v listopadu oznámila, že DB zaplatí odškodné 150 miliónů eur (4,1 miliardy korun).

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít