Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Ocelářského magnáta láká zdravotnictví

Mladá fronta Dnes, 19.07.2004

Zdravotnické služby jsou oborem, který láká i průmyslníky. Jeden z akcionářů Třineckých železáren Tomáš Chrenek už několik měsíců pomáhá vytvořit jednu z prvních sítí soukromých nemocnic v Česku – konkrétně na severní Moravě. „Lékaři, kteří skupinu dvanácti nemocnic dali dohromady, mě požádali, abych do ní vnesl ekonomický řád,“ líčí Chrenek, který sám dřív chtěl studovat medicínu, a jakmile bude mít síť nemocnic konečnou podobu, bude v ní sám vlastnit i podíl. Kolik do sítě investuje, zatím nechce říci. Budoucí síť severomoravských nemocnic začala budovat před sedmi lety pětice lékařů z třinecké nemocnice Podlesí, která měla vazby na místního obra – Třinecké železárny: hutím patřil dům, v němž nemocnice funguje. Na provoz nemocnice si lékaři založili vlastní firmu a později od železáren koupili i dům. Chirurg, kardiolog, gynekolog, sportovní lékař požádali loni Chrenka, aby jim pomohl pro provoz dvanácti nemocnic najít investora. „Chceme v každé z nemocnic vytvořit stěžejní obor a dál pokračovat v běžné standardní škále péče o pacienty,“ říká Chrenek. Kromě třinecké nemocnice jde například o špitály v Českém Těšíně, Novém Jičíně, Valašském Meziříčí, Ostravě či Karviné. Skupinu nemocnic řídí bývalý primář jednotky intenzivní péče Marek Potysz, který už nedělá medicínu a čistě se věnuje manažerské práci.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít