Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Tomáš Chrenek: spoluvlastní železárny, ale i filmová studia

Lidové noviny, 09.11.2004

Tomáš Chrenek je původem Slovák. Teprve loni na jaře získal české občanství. V Česku spolu s čtyřmi dalšími partnery vlastní Moravia Steel, která ovládá například Třinecké železárny či studia AB Barrandov.

Třinecké železárny jsou hodnoceny jako poměrně dobře fungující firma. Zaměstnávají kolem pěti tisíc lidí – což je čtyřnásobně méně než na začátku 90. let. Chrenek a jeho spolupracovníci loni rozčeřili hladinu veřejného mínění tím, že pro tento ziskový podnik požadovali dvoumiliardovou státní pomoc. To se Bruselu ovšem nelíbilo. Stát nakonec našel kličku, jak pomoc poskytnout. Chrenek tvrdil, že Třinec jako jediná huť státní pomoc nedostala a byla by znevýhodněna. Moravia Steel se nyní zaměřuje na barrandovská studia. Před několika týdny AB Barrandov zcela ovládla. Chrenek má pověst bonvivána, rád se zúčastňuje společenských akcí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít