Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Tomáš Chrenek a Stanislav Gross

Gross se stal milionářem čistě, řekla policie a případ odložila

iDnes, 13.08.2008

Bývalý premiér Stanislav Gross zbohatl legálně. Takové je zjištění Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Nezjistil, že by Gross při nákupu akcií společnosti Moravia Energo porušil zákon. Policie proto vyšetřování případu ukončila.

„Ukázalo se to, co tvrdím už od počátku. Byla to běžná obchodní transakce. Docela bych nyní čekal, že se mi ti novináři, co se mě snažili celou dobu skandalizovat, nyní omluví,“ řekl iDNES.cz Stanislav Gross.

Policie začala obchod vyšetřovat sama. „Útvar zahájil vyšetřování z vlastního podnětu 27. září 2007 poté, co se v médiích objevily různé informace o okolnostech nákupu. Následně ještě přijal dvě podání od fyzických osob,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Jak se vyvíjely Grossovy finance

To, že Gross vlastní 31 procent akcií společnosti Moravia Energo, vyšlo najevo v září 2007. Expremiér tvrdil, že si miliony na nákup půjčil od bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory.

Akcie koupil přibližně za dvacet milionů. Šest a půl milionu zaplatil ze svého a 13,5 milionu mu půjčil podnikatel Richard Kučík.

V říjnu 2007 pětatřice­tiletý slovenský finančník Pavol Krúpa podepsal s expremiérem smlouvu na koupi 31 procent společnosti Moravia Energo. Podle informací MF DNES Gross svůj podíl prodal za 100 milionů korun.

V květnu 2008 získal celý balík akcií zpět miliardář Tomáš Chrenek, vlastník většinového podílu v Moravia Energo. Kruh se tak uzavřel.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít