Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Barták a Ivan Langer

Bývalý ministr Barták pracuje pro miliardáře Chrenka

Denik.cz – zpravodajství, 24.06.2011

Praha – Bývalý ministr obrany Martin Barták, který čelí podezření, že žádal o úplatek v souvislosti s nákupem automobilů Tatra pro vojsko, pracuje pro miliardáře Tomáše Chrenka.

Píšou to Lidové noviny, kterým informaci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. List už ve středu uvedl, že Chrenek zaměstnal bývalého šéfa protikorupční policie Libora Vrbu. Vrba u policie vedl úřad, který vyšetřuje předražené armádní zakázky, v nichž Barták čelí podezření z korupce.

Vrba ani Barták nechtěli své nynější působení komentovat. Podle listu oba muži disponují množstvím citlivých informací ze svých předešlých zaměstnání a mají i řadu důležitých kontaktů.

Bartákovu kauzu rozpoutal někdejší americký velvyslanec v ČR William Cabaniss, který jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Deník Mladá fronta Dnes v minulosti uvedl, že jsou v kauze celkem tři podezřelí – vedle Bartáka i zbrojaři Petr Ptáček a Michal Smrž. Všichni obvinění popírají.

Barták po odchodu z ministerstva obrany nastoupil na místo náměstka ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Od podzimu loňského roku měl neplacené volno v souvislosti s vyšetřováním korupce při zadávání armádních zakázek. Na konci letošního března požádal ministra o uvolnění z funkce. „Já jsem se pro to rozhodl po zralé úvaze z ekonomických a sociálních důvodů,“ uvedl tehdy Barták.

Vrba, který pro Chrenka pracuje ve zdravotnickém řetězci Agel, působil u protikorupční policie dva roky, do civilu odešel na konci února po tvrdé kritice ze strany policejního prezidenta Petra Lessyho. Práci Vrbova útvaru předtím kritizoval i dnes už bývalý ministr vnitra Radek John (VV). Prý Vrbovi vyčítal, že za celou dobu nedokázal chytit „velkou rybu“. Vrbovi uškodilo i to, že se po vypuknutí kauzy Drobil podle médií setkal s premiérem Petrem Nečasem.

Chrenek vedle zdravotnického holdingu Agel ovládá například Třinecké železárny nebo TV Barrandov, a to prostřednictvím společnosti Moravia Steel.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít