Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Rusnok chce, aby průmysl vedl Chrenkův exmanažer

Hospodářské noviny, 03.07.2013

Vládní krize

Klíčové ministerstvo průmyslu a obchodu má od včerejška svého prvního oficiálního adepta. Premiér Jiří Rusnok post nabídl svému dlouholetému kamarádovi Jiřímu Ciencialovi. Rektor Vysoké školy podnikání a místopředseda Svazu průmyslu a obchodu si vzal do konce týdne čas na rozmyšlenou. A připustil zároveň, že není jediným adeptem. „Premiér kandidáty konzultoval se svazem a některé kolegy také oslovil,“ řekl Cienciala HN.

Nabídku si sice člen dozorčí rady Třineckých železáren a letitý spolupracovník podnikatele Tomáše Chrenka vyslechl až včera, ale že s ním chce Rusnok mluvit, věděl dopředu. „Měl jsem avízo. Od koho, to není podstatné,“ odmítl komentovat podrobnosti. Po Martinu Pecinovi, který bude řídit ministerstvo vnitra, může být Cienciala dalším ministrem, který působí ve službách některého z velkých průmyslníků z Moravskoslezského kraje. Pecina je generálním ředitelem a místopředsedou představenstva firmy Vítkovice Power Engineering.

Stávající místopředseda Svazu průmyslu a obchodu se netají tím, že by regionální zájmy prosazoval i v čele nabídnutého resortu. Česko by se podle něj mělo zacílit na to, aby obnovilo svoji pozici průmyslové velmoci.

„Musíme se zaměřit na to, nač máme genofond a zkušenosti. A pobídnout velké domácí investory, aby peníze do českého hospodářství vložili,“ shrnul svoji vizi. Ve funkci by využil zkušenosti manažera v jednom z nejprůmyslo­vějších krajů České republiky.

Třiašedesátiletý docent byl čtrnáct let generálním ředitelem Třineckých železáren. Ve funkci skončil v roce 2011. Od té doby působí v dozorčí radě společnosti. Je také členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Neznámým nadále zůstává jméno člověka, který by měl vést nejdůležitější resort: finance. Již několik dní se spekuluje o Karlu Štoglovi, který svou páteční návštěvu u premiéra odmítá komentovat. Na ministerstvu financí již v minulosti působil, pracoval jako poradce v éře Bohuslava Sobotky. Předtím zase radil ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi.

Případný zájem o angažmá ve vládě připustil i úřednický expremiér Jan Fischer. S Rusnokem již jednal, ale podle dostupných informací nabídka zatím nepadla. Neúspěšný prezidentský kandidát se sešel také se šéfem hradní diplomacie Hynkem Kmoníčkem. Fischer před druhým kolem voleb podpořil svého soupeře Miloše Zemana, přestože se proti němu předtím vymezoval. Hrad tak možná hledá způsob, jak se mu odvděčit. Sám Miloš Zeman sleduje sestavování vlády oficiálně zpovzdálí a tvrdí, že je v Rusnokově režii. Nový kabinet nicméně prezident hodlá využít například k tomu, aby rozsekl spor ohledně velvyslanců, který vede se stávajícím šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem.

Kabinet sestavený z přátel a sympatizantů je pro Miloše Zemana navíc vhodným prostředkem pro změnu prezidentské praxe. Německému listu Handelsblatt přiznal, že o ni usiluje. „Ani přímo zvolený prezident nemůže změnit ústavu. Co ale změnit můžu, jsou ústavní zvyklosti, které v ústavě nejsou. To se týká i jmenování velvyslanců,“ řekl Zeman deníku.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít