Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Třinecké železárny loni vydělaly 2,7 miliardy

Hospodářské noviny, 04.05.2007

Velmi dobré výsledky ohlásily za rok 2006 Třinecké železárny. Podnik ze skupiny Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka vykázal loni čistý zisk 2,684 miliardy korun, což je nárůst o téměř třicet procent. Loňský provozní hospodářský výsledek byl dokonce nejvyšší v historii podniku, když vzrostl meziročně o 552 milionů na 2,995 miliardy ko­run.

Tržby železáren se zvýšily o 849 milionů na loňských 31,675 miliardy korun. Objem produkce surového železa, oceli i válcovaného zboží překročil maximální hodnoty za posledních 15 let, uvedl Tomáš Chrenek, který ve firmě vykonává funkci šéfa dozorčí rady.

„Loňské hospodářské výsledky jsou ještě příznivější než ve velice úspěšných letech 2004 a 2005. Dosažený výsledek zvýrazňuje ještě fakt, že v současnosti vyrábíme podstatně sofistikovanější produkty než dříve. Rozvoj poptávky po našich produktech zaznamenáváme ve strojírenském, a zejména v automobilovém průmyslu,“ dodal Chrenek. Podíl produkce směřující do automobilového průmyslu ale neupřesnil.

Ve výrobě surového železa se loni Třineckým železárnám podařilo poprvé od roku 1990 překročit hranici dvou milionů tun, když meziroční nárůst dosáhl zhruba 215 tisíc tun.

Podnik také vyprodukoval přes dva a půl milionu tun surové oceli, což proti roku 2005 představuje nárůst o 260 tisíc tun. Celková výroba a prodej válcovaného zboží dosáhla 2,36 milionu tun. Proti roku 2005 je to zvýšení o 161 tisíc tun. Výroba oceli na zaměstnance se meziročně zvedla o 58 tun na loňských 465 tun.

V roce 2006 Třinecké železárny proinvestovaly 1,225 miliardy ko­run.

„Tyto projekty nám zvýší přidanou hodnotu našich výrobků a eliminují dopad produkce na životní prostředí,“ uvedl Chrenek.

Třinecké železárny od roku 2003 vydaly na investice asi 5,15 miliardy korun, většinou do ekologických projektů.

Celková výroba surové oceli v Česku loni činila 6,9 milionu tun, což byl růst o téměř 11 procent. Třinecké železárny se podílely na této výrobě z 36,7 procenta. Podnik zaměstnává 5400 lidí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít