Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Tomáš Chrenek a Stanislav Gross

Geniální investor, nebo záhadný muž s kontakty?

Mladá fronta Dnes, 09.11.2010

PRAHA – Expremiér Stanislav Gross budí dojem geniálního investora, nebo naopak záhadného podnikatele, který balancuje na hraně. Pojďme si shrnout, co se stalo od chvíle, když na jaře 2005 rezignoval na post premiéra. Tehdy nedokázal vysvětlit, kde vzal ve svém rodinném rozpočtu 1,2 milionu korun na zaplacení téměř pětimilionového bytu v Praze na Barrandově.

Gross se pak stal advokátem. Znovu dal o sobě slyšet v roce 2007, kdy vyšlo najevo, že od svého kamaráda Roberta Sýkory koupil podíl v energetické firmě Moravia Energo. Údajně za 21 milionů korun.

Část měl našetřeno, část si půjčil. Pak počkal půl roku (nemusel tak platit daň ze zisku při prodeji akcií) a koncem roku 2007 zázračně zhodnotil svou investici tak, že akcie Moravia Energo prodal podnikateli Pavlu Krúpovi. Údajně za 110 milionů korun. Akcie pak koupil třinecký podnikatel Tomáš Chrenek: za 150 milionů korun.

Policie hladké zbohatnutí Grosse vyšetřovala, ale nedošla k tomu, že by porušil zákon.

Co pak Gross udělal s takto vydělanými penězi? Firma Conoscenza, kterou založil Gross spolu s Romanem Němcem, koupila za 50 milionů akcie Královopolské RIA.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít