Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Chrenek chce ovládnout čtvrtou pojišťovnu

Hospodářské noviny, 04.11.2009

Ocelářský magnát Tomáš Chrenek chce kontrolovat Metal-Alianci. Chrenkovy lidi do vedení tlačí i bývalý odborářský boss Jaromír Dušek.

Ocelářský magnát a šéf největšího zdravotnického řetězce ve střední Evropě Agel Tomáš Chrenek by zřejmě rád spolkl již čtvrtou zdravotní pojišťovnu. Nyní má zálusk na Metal-Alianci se čtyřmi sty tisíci pojištěnců. A vedení Metal-Aliance se bouří: dokonce vydalo emotivní prohlášení, že se chystá atak.

„Finanční zdraví a prodejní síť Metal-Aliance je stále lákavé sousto,“ uvádí v prohlášení mluvčí pojišťovny Zuzana Brávníková. A poukazuje na aktivity Chrenkovy skupiny.

Hra o sedm miliard

Chrenek již ovládá Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, která má nyní 740 tisíc klientů. Pokud by ovládl i Metal-Alianci, získal by kontrolu nad 1,1 milionu pojištěnců a tokem více než dvaceti miliard zdravotního pojištění – o sedm více než nyní. A protože současně vlastní řetězec dvaceti nemocnic a poliklinik, řadu soukromých ordinací či lékáren, pomohlo by mu to ještě více roztočit jeho byznys.

Chrenek ještě v létě usiloval o to, aby Metal-Alianci jeho pojišťovna přímo pohltila – stejně jako to udělala nejdříve s Hutnickou a poté Českou zdravotní. Mluvčí České průmyslové Elena Mazurová tvrdí, že o Metal-Alianci zájem již nemají. „Jednání bylo již dříve přerušeno. Vzhledem ke stávajícím legislativním normám není proces sloučení realizovatelný,“ říká. „Stačí získat většinu ve správní radě a prostřednictvím mezer v zákoně by bylo za určitých okolností možné pojišťovny přece jen sloučit,“ oponuje Brávníková.

Od počátku listopadu sice platí novela zákona, která slučování značně ztěžuje a omezuje je na pojišťovny s počtem klientů do sta tisíc. Ale sloučení je stále možné například poté, co se nad pojišťovnou vyhlásí nucená správa.

Chrenkovi přitom nemusí jít přímo o sloučení Metal-Aliance s jeho Českou průmyslovou. Stačí mu ovládnout svými lidmi nadpoloviční většinu patnáctičlenné správní rady. To se mu podařilo již při převzetí Hutnické i České národní a zřejmě se o to pokouší i nyní.

Správní rada je v pojišťovně nejdůležitější orgán. Nejenže volí a odvolává ředitele, ale rozhoduje o všech důležitých krocích: třeba i o sloučení s jinou pojišťovnou.

Příští středu se v Metal-Alianci konají volby členů nové správní a dozorčí rady. Kandidáty mohli navrhnout zástupci zaměstnavatelů a profesních a odborových organizací. Podle Metal-Aliance je mezi nimi až příliš lidí, kteří jsou zaměstnanci Chrenkových firem. Svaz dopravy a průmyslu navrhuje Marii Přibylovou a Luďka Slapničku. Oba sedí ve vedení Chrenkem ovládané Sochorové válcovny TŽ. První je finanční ředitelka, druhý šéf logistiky.

A čtyři lidi ze stejné firmy dokonce navrhuje malý a takřka neznámý Svaz odborářů služeb a dopravy – v jeho čele je bývalý železničářský boss Jaromír Dušek.

Právě mezi ním a vedením Metal-Aliance se rozhořel ostrý spor. Dušek se totiž 16. října, poslední den k podání kandidátky, pokusil odevzdat seznam jím navržených lidí. Ale nepodařilo se mu jej včas doručit na podatelnu.

Verze se různí: Dušek tvrdí, že podatelna návrh odmítla převzít, pojišťovna, že dorazil až po pracovní době. „Vedení se tam uhnízdilo, asi se bojí,“ říká rozčilený Dušek, který chce platnost voleb napadnout.

Proč? Vlezte mi na záda

Proč tak malý svaz navrhuje čtyři jména, vysvětluje Dušek tím, že mu to umožňuje zákon – a proč by to tedy nevyužil. Jakékoliv spojení s Chrenkem popírá. A odmítá i to, že by někdo ze čtveřice jím nominovaných – Petr Hamouz, Otakar Dudek, Tomáš Kostečka a Ladislav Kučera – pro Chrenka pracoval. Proč se vůbec ve věci angažuje, zůstává záhadou.

Přímé důkazy o tom, že Dušek pracuje pro Chrenka, HN nemají. Nicméně pohled na internet ukazuje, že první Duškem navržený je šéfem údržby Sochorové válcovny, druhý zase sedí v dozorčí radě. A třetí – Kostečka – po telefonu také potvrzuje, že v hutích pracuje. A proč kandiduje? „Nemyslím, že vám to teď mohu říkat,“ říká Kostečka tajemně a utíná hovor. A sám Dušek odmítá očividný rozpor skutečnosti s tím, co říká, dále vysvětlovat.

ZDRAVOTNÍ IMPÉRUIM TOMÁŠE CHRENKA

Agel

Chrenkovo zdravotní impérium Agel ovládá 12 nemocnic, šest poliklinik, desítky ordinací lékařů, síť lékáren i firmu, jež do jeho zařízení dodává zdravotnický materiál. Má obrat přes sedm miliard ročně, nyní expanduje i na Slovensko.

Česká průmyslová

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna je třetí největší v zemi. Má téměř tři čtvrtě milionu klientů a obrat 14,5 miliardy korun. Vznikla sloučením pojišťovny Agel nejdříve s Hutnickou a poté s Českou národní zdravotní pojišťovnou.

ROZŠIŘUJE IMPÉRIUM

O první převzetí Metal-Aliance se Tomáš Chrenek pokusil již v červnu. Svůj úmysl nevzdává.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít