Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Ocelový Tomáš Tomáš Chrenek (39)

Týden, 02.04.2002

Vytlačil Rudolfa Ovčařího z pozice hlavní postavy firem Moravia Steel a Třinecké železárny. Ve skupině začínal jako najatý manažer, dnes je spolumajitelem a jeho vliv v hutnictví a navazujících oborech je obrovský. Tvrdí, že železárny se dotýkají zhruba stovky tisíc lidí. Pravda je, že jako jediné ve svém oboru v České republice vydělávají a včas splácejí své dluhy. Dokonce investují a expandují. Ocelárny mají také zájem o ovládnutí Nové huti a Vítkovic. O jejich koupi vyjednávají s několika případnými partnery. Ještě loni proti nim byli někteří severomoravští politici, jako Mirek Topolánek (ODS) či Lubomír Zaorálek (ČSSD). Největším problémem pro Chrenkovu partu (Ivo Dubš starší, Evžen Balko, Ján Moder ad.) jsou barrandovské ateliéry, jež se bez úspěchu snaží několik let prodat. Sám Chrenek před rokem tvrdil, že má šest renomovaných zájemců. Dnes po nich není ani vidu, ani slechu. Velmi pozorně, možná až přespříliš, mu naslouchá při svých slavných výjezdech na severní Moravu premiér Miloš Zeman. Je znám případ, kdy se Chrenek zmínil Zemanovi o problémech s jistým novinářem. Zeman pak na veřejnosti tvrdil, že onen novinář žádal peníze za příznivé články. Zeman přitom tvrdil, že informaci má přímo od Chrenka. Ten se k tomu nijak nevyjádřil.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít