Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Magnát Chrenek: Klidně si dám i pivo z kelímku

Idnes, 12.10.2007

Ta kancelář s oknem na pražské Václavské náměstí by asi nikoho neohromila. Obyčejný smrtelník by čekal větší přepych od místnosti, v níž sídlí ocelářský magnát a miliardář Tomáš Chrenek. Muž, který se přetahoval o miliony se Stanislavem Grossem.

Jak dobře jste se znal s Grossem?

Všichni vědí, že jsem se se Standou Grossem znal. Ale rozhodně není pravda, že by k nám do Třineckých železáren pravidelně jezdil, jak jsem si přečetl. Zastavil se u nás jednou, když odjížděl z Nové hutě.

Kdy jste ho viděl naposled?

V lednu… V únoru…

Dráždí vás už jméno Gross?

Dva týdny vysvětlování klepů a fám mě celkem znechutilo. Všeho moc škodí. Co jsem chtěl říct, už jsem řekl. Jak tu kauzu sleduju, je to už jen otázka času, kdy se to vyřeší a zklidní.

Jste člověk, který se pohybuje ve vysokých kruzích. Odkud vlastně pocházejí přátelé miliardáře?

Jsou to často mí partneři z byznysu, manažeři. Ale patří mezi ně i hokejista Jarda Jágr. Jeho bývalá přítelkyně (Andrea Verešová) byla s mou ženou ve stejném ročníku Miss Slovensko. Je to fajn kluk. Nebo třeba fotograf Brunclík, ten s námi byl letos na dovolené na Berounce. Nebo jeden ze špičkových pražských kadeřníků, my mu říkáme holič. Občas s ním u nás na zahradě grilujeme maso.

Jako Petr Kellner jezdí s rodinou a přáteli z turistického oddílu pod týpí, vy vyrážíte na vodu?

Nemám kamarády z dětství, ale rád vezmu rodinu, fotografa Brunclíka, sekretářku s přítelem. A jedeme třeba na vodu. I když letos nám na Berounce nevyšlo počasí. Byla zima, pršelo. Navíc jsme sice měli tři stany, ale dcera zapomněla tyčky od toho svého, takže jsme spali v poněkud stísněných podmínkách.

Stane se vám, že zastavíte u stánku a dáte si pivo z kelímku?

Klidně. Taky jsme si vařili guláš na propanbutanovém vařiči, který s sebou vozíme. I když většinou jsme unavení a líní, takže jdeme do hospody na smažák, klobásu, pivko, fernet.

Kellner má obavy, aby mu jednou děti nevyčetly, že se jim kvůli práci málo věnoval. Bojíte se takových výčitek i vy?

Pro mě je největší luxus, když jsem s rodinou a mám čas. Dřív jsem byl vytíženější, ale dneska jsem víc pánem svého času. Umím si to zařídit. Jsme spolu, co to jde. Syn studuje práva, bydlí u nás v Praze. Dcera je na gymnáziu a jezdí k nám z Bratislavy na víkendy. A mladší dcera nereptá, ještě neumí mluvit.

Jste napotřetí pečlivější otec? Sledujete dceřiny pokroky?

Malou si vychutnává celá rodina. Máme ji místo televize. Dávám jí tak čtrnáct dní, než začne sama chodit.

Říká se, že pro otce začínají být děti zajímavé od tří let. Souhlasíte?

V podstatě jo. Chlap potřebuje vzájemnou komunikaci. Co se týče stravy a plínek…

… do toho se neženete?

Já nerad zasahuju do pravomocí, které mi nejsou svěřeny. (smích)

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít