Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Agel má na 20 let další nemocnici

Lidové noviny, 22.09.2011

OSTRAVA – Zadlužená nemocnice v Novém Jičíně dostane nového provozovatele: společnost Agel ovládanou ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem. Ta tak ještě posílí vliv na moravské zdravotnictví, protože již nyní ovládá velkou část okresních nemocnic na střední a severní Moravě. Pronájem nemocnice na dvacet let včera schválili krajští zastupitelé na návrh koalice ČSSD a KSČM vedené hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD). Ta tak učinila přes protesty stranického šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky, podle něhož je podobný postup v rozporu s programem strany. Pro bylo 41, proti nikdo, zdrželo se 16 zastupitelů, a to zástupci ODS a lidovců. „Nemocnici v podstatě prodáváme. Nedovedu si představit, že by se za 20 let vracela kraji. Pronájem neodmítáme, ale prodej by byl pro kraj výhodnější,“ řekl zastupitel ODS Jiří Veverka. Jeho výtěžek prý mohl pomoci zbylým nemocnicím, které si kraj hodlá nechat.

Představitelé kraje ujišťují, že rozsah lékařské péče, kterou nemocnice poskytuje, se nezmění.

Smluvním partnerem kraje bude akciová společnost Radioterapie, která je dceřinou společností Agelu. Zařízení má zhruba 270 milionů korun dluhů. Agel závazky nemocnice převezme a za pronájem zaplatí ročně kraji bez daně přibližně 25 milionů korun. Kromě toho za 200 až 220 milionů korun zrekonstruuje operační sály včetně jednotek intenzivní péče a ARO.

„Nájemné tvoří dvě složky. Takzvaná vypořádací část bude sloužit k úhradě záporného salda závazků nemocnice a bude maximálně 11,25 milionu korun bez DPH. Druhá, reinvestiční část činí 14 milionů bez DPH. Tato část bude podléhat zvyšování o index spotřebitelských cen,“ řekla vedoucí zdravotního odboru krajského úřadu Petra Tomanová. Reinvestiční část bude kraj podle ní z 95 procent investovat do majetku v nemocnici.

„Smlouva zaručuje, že nemovitý majetek, zařízení, přístrojové vybavení zůstane kraji, zůstane stejný rozsah zdravotní péče, jakékoli kroky ve změně rozsahu musí pronajímatel konzultovat s radou kraje,“ řekl hejtman Palas. Podle smlouvy musí být také zajištěna zdravotní péče v nemocnici ve Vítkově na Opavsku, která pod novojičínskou nemocnici spadá. Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková uvedla, že smlouva také zaručuje, že současných 800 zaměstnanců nemocnice nepřijde o práci.

Generální ředitel Agelu Filip Horák řekl, že pokud bude třeba snížit počet zaměstnanců, uskuteční se to přirozeným úbytkem, například odchody do důchodů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít