Moravia Energo
Kolik dluží Chrenek?
Mladá fronta Dnes, 01.04.2009
ČEZ váhá s vyčíslením dluhu padlého Moravia Energa. Bojí se konkurzního řízení
Praha – Elektrárenský kolos ČEZ ještě stále otálí s rozhodnutím, v jaké výši přihlásí svoji obří, řádově miliardovou pohledávku vůči zkrachovalému obchodníkovi s elektřinou, firmě Moravia Energo. Ta patřila do impéria kolem oceláře Tomáše Chrenka. Čas na vyčíslení ztráty má firma už jen do tohoto pátku.
ČEZ: Radíme se s právníky
„Necháváme si dělat od několika právníků podrobné analýzy ohledně toho, zda vůbec jsme dle insolvenčního zákona oprávněni naši pohledávku přihlásit,“ vysvětlil váhání mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
ČEZ totiž chce jako svou pohledávku u Moravia Energa přihlásit nikoliv ztrátu, ale ušlý zisk, který mohl mít z uzavřených kontraktů s firmou do budoucnosti. A tento ušlý zisk, tedy rozdíl mezi smluvní a aktuální tržní cenou elektřiny, se může měnit podle toho, jak se bude letos a v příštích dvou letech měnit tržní cena proudu na burze.
Elektrárenská firma má k otálení dobrý důvod. Podle insolvenčního zákona totiž hrozí, že pokud ČEZ výši své pohledávky přežene, a konkurzní správce ji spolu se soudcem neuzná jako oprávněnou, tak firma nedostane nic, a ještě zaplatí polovinu z požadované částky do konkurzní podstaty. „Máme obavy, abychom to nakonec nebyli my, kdo zaplatí významnou část ztrát bankám,“ uvedl zdroj z ČEZ. Banky jsou zatím největšími věřiteli zkrachovalé firmy.
„Vyčíslovat ušlý zisk je vždycky problematické a trochu na vodě. Kdyby ČEZ svoje nároky přehnal, následky by mohly být opravdu drastické,“ uvedl zdroj z velké pražské advokátní kanceláře.
Energetický kolos nakoupil od Moravia Energa elektřinu loni v prosinci, za ceny kolem 55 eur za megawatthodinu. Od té doby šly ceny ještě dolů, ale není jasné, jak se budou vyvíjet v příštích dvou letech, dokdy kontrakty platí. Není tak vyloučeno, že na nich ČEZ může i vydělat.
Pětimiliardový Chrenek?
Výše dluhů Moravia Energa se může vyšplhat až k pěti miliardám korun. Největší „ránu“ zasadilo Moravia Energo Komerční bance, která přihlásila do insolvenčního řízení 1,2 miliardy korun. Další stovky milionů ztrát mají banky UniCredit a Raifeissenbank – ta ale pohledávku zatím nepřihlásila. „Ke konci minulého týdne jsme měli mezisoučet přihlášených pohledávek už 2,99 miliardy korun,“ řekla MF DNES insolvenční správkyně Moravia Energa Lenka Vidovičová.
K tomu další necelou miliardu v nejbližších dnech přihlásí švýcarský obchodník s elektřinou Atel. „Již s námi dopředu konzultoval, jaké pohledávky můžeme uznat a jaké ne,“ uvedla Vidovičová. Atel má totiž podobný problém jako ČEZ – velká část pohledávek je z kontraktů do budoucna, jde tedy o ušlý zisk. Původně se očekávalo, že Atel přihlásí přes miliardu korun. ČEZ zatím uvedl, že jeho pohledávka se může pohybovat mezi jednou a dvěma miliardami korun. Podle zdrojů blízkých firmě se propočty pohybují od půl po 1,5 miliardy korun.
Top 10 věřitelů Moravia Energa
Komerční banka – 1 215 mil. Kč
UniCredit Bank – 218 mil. Kč
Adato – 204 mil. Kč
Česká spořitelna – 163 mil. Kč
ČEZ Distribuce –
85 mil. Kč
International Power Opatovice – 49 mil. Kč
RE Trading CEE – 47 mil. Kč
E.ON Distribuce – 44 mil. Kč
Operátor trhu s elektřinou – 39 mil. Kč
První energetická – 28 mil. Kč
Poznámka: Jde o pohledávky přihlášené v Insolvenčním rejstříku do
31. března včetně.
Pramen: Insolvenční rejstřík
Kdo v Česku prodává proud
ČEZ – 45 %
E.ON Energie – 20 %
Pražská energetika – 12 %
ostatní – 23 %
(Pramen: Česká informační agentura)
Cena proudu na rok 2010
Obchodníci na energetické burze nakupují elektrický proud i s několikaletým předstihem. Kvůli krizi se ceny na rok 2010 během prvního čtvrtletí letošního roku propadly o více než 23 %.