Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Barták a Ivan Langer

Langer a Barták jsou jen moji přátelé, říká magnát Chrenek

Mladá fronta Dnes, 31.05.2012

Žádný člen tuzemské podnikatelské špičky není tak často spojován s politikou jako on. Ocelářský magnát Tomáš Chrenek teď posílil svou pověst „politického šíbra“ tím, že do svých služeb přivedl exministra obrany Martina Bartáka, obviněného z korupce.

„Je to můj kamarád, který pro mě pracuje jako poradce a konzultant. Je to schopný neurochirurg se zkušenostmi ze zahraničí,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Chrenek, který je nyní velmi aktivní v oblasti privátního zdravotnictví. K jeho rodinným přátelům patří také bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který stále platí za velmi silného zákulisního hráče v ODS. Chrenek však odmítá, že by pro něj přátelé lobbovali v politice. Miliardář má historicky blízko k ODS a Václavu Klausovi, jeho jméno však padlo i v aféře akcií expremiéra za ČSSD Stanislava Grosse – šlo o akcie Chrenkovy společnosti Moravia Energo.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít