Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Protikorupční policie už nevyšetřuje Chrenkovu pojišťovnu

parlamentnilis­ty.cz, 20.02.2013

Protikorupční policisté uzavřeli případ, při němž se v loňském roce zrodil gigant mezi zdravotními pojišťovnami. Po několika měsících vyšetřování poslali detektivové kauzu spojení Metal-Aliance s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou (ČPZP) k ledu. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

„Touto věcí jsme se skutečně zabývali, nicméně jsme nedošli k závěru, že by ve věci šlo o podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla z firmy ocelářského magnáta Tomáše Chrenka a má personální vazbu na jeho impérium Agel – největší tuzemskou síť soukromých nemocnic.

Samotnému spojení obou pojišťoven se přitom snažil zabránit i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který si na to nechal před časem zpracovat analýzu a sám poté označil fúzi za „podivnou záležitost“.

Jenže nakonec neuspěl. Už samotné jednání správní rady Metal-Aliance, na kterém nakonec otevřela tato bohatá pojišťovna náruč ke sloučení, vzbuzovalo celou řadu otázek. Radní si nejdříve odhlasovali, že rozhodnutí odloží, ale za pár minut usnesení zrušili a hlasovali znovu. Tentokrát už byl výsledek jednoznačný, proti byli jen zástupci státu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít