Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Tomáš Chrenek, první muž českého hutnictví a tak trochu i diplomat

Mladá fronta Dnes, 10.04.2003

Devětatřicetiletý Slovák Tomáš Chrenek, spolumajitel firmy Moravia Steel, jíž patří Třinecké železárny, je nejvýraznější postavou severomoravského hutnictví.

Do Třince přišel v roce 1996 jako generální ředitel, najatý tehdejšími vlastníky železáren. S hutnictvím měl zpočátku zkušenost hlavně jako obchodník: kariéru začínal v osmdesátých letech v podniku zahraničního obchodu Kerametal, pak založil s několika partnery vlastní firmu Cosmotrade.

V roce 1997 Chrenek do železáren vstoupil i vlastnicky. Tehdy vypukl skandál kvůli falešným sponzorům ODS. Ta dostala pod falešnými jmény patnáct milionů korun od lidí, kteří se podíleli na privatizaci Třince. Jeden z odhalených dárců, Milan Šrejber, pak z vlastnických struktur železáren odešel a svůj podíl prodal právě Chrenkovi a jeho partnerům – slovenským obchodníkům Lubomíru Blaškovi, Jánu Moderovi a Evženu Balkovi. Posledním z pětice hlavních majitelů Třineckých železáren je Ivo Dubš z Brna.

Železárnám se za vlády Chrenkovy skupiny daří – vydělávají, neotřásají jimi sociální bouře. To se nedá říct o žádné jiné tuzemské hutní skupině. Chrenkovi se ale nepovedlo prosadit plány na vstup do Nové huti a Vítkovic. A zatím také marně usiluje o to, aby vlastníkům Třince stát pomohl zaplatit jejich dvoumiliardový privatizační dluh. „Na to máme nárok, nejde o žádnou státní podporu. Konkurenčním hutím totiž stát pomohl, takže jsme vůči nim v nerovném postavení,“ tvrdí Chrenek.

Odhadnout, jak velký majetek třineckému oceláři patří, je těžké. „Jeho komerční hodnotu nejsem schopen vyčíslit,“ odpovídá Chrenek na otázku, je-li milionářem či miliardářem. Kromě Třineckých železáren se svými partnery ovládá i filmová studia Barrandov a prostřednictvím slovenské firmy Minerfin kontroluje Záporožský železnorudný kombinát na Ukrajině.

Tomáš Chrenek se chce stát českým občanem: „O občanství jsem požádal, úřady to nyní vyřizují.“ Přiznává ale, že žije ponejvíc na cestách mezi Prahou a Bratislavou. Kromě svých podnikatelských aktivit je svým způsobem činný i v diplomacii: na Slovensku totiž vykonává čestnou funkci honorárního konzula jihoamerické Kostariky.

Tomáš Chrenek

Je slovenským občanem, trvalé bydliště má však v Českém Těšíně. Začínal jako obchodník v socialistickém podniku zahraničního obchodu Kerametal. Od roku 1997 je jedním z pěti hlavních vlastníků firmy Moravia Steel, jež ovládá Třinecké železárny. Má podíl i ve slovenské společnosti Minerfin, která kontroluje na Ukrajině důl na rudu.

Řekli o něm:

Jiří Cienciala, generální ředitel Třineckých železáren
Nejvýraznější vlastností Tomáše Chrenka je odhodlanost. Má takový ten podnikatelský drajv. Právě proto je ale někdy těžké s ním dělat – člověk musí přizpůsobit svoje možnosti těm jeho.

Igor Petrov, starosta města Třinec
Jsem vždy překvapen tím, jak Tomáš Chrenek bojuje o své Třinecké železárny. Je v téhle snaze obrovsky vytrvalý, což považuji za velmi pozitivní podnikatelský rys.

František Ligocki, předseda odborů Třineckých železáren
Jako ke spolumajiteli firmy k němu nemám výhrady. Komunikace s ním je dobrá, vždycky když nastanou problémy, je ochoten to s námi řešit. A firma prosperuje.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít