Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Impérium Agel proniklo do krajské nemocnice

Mladá fronta Dnes, 14.05.2011

Zdravotnický řetězec Agel Tomáše Chrenka koupil firmu Kardio Troll, která zajišťuje provoz invazivní kardiologie pardubické nemocnice. A zřejmě bude expandovat dál.

PARDUBICE – Možná se o jaru roku 2011 bude jednou psát jako o chvíli, kdy začal ocelářský miliardář Tomáš Chrenek zabírat pro své zdravotnické impérium nemocnice Pardubického kraje.

Snaha sociálních demokratů ve vedení kraje vytlačit privátní firmy z krajské nemocnice totiž přinesla paradoxní výsledek. Místo malé společnosti Kardio Troll, která boj s krajskými politiky vzdala, nyní čelí moravské skupině Agel, nejsilnějšímu privátnímu hráči ve zdravotnictví v zemi. „Provozujeme již kardiocentrum v Nemocnici Podlesí, které patří k nejlepším v republice, a tak máme zkušenost s poskytováním této zdravotní péče. Máme plány poskytovat kvalitní kardiologickou péči pro obyvatele Pardubického kraje,“ uvedl mluvčí Agelu Tomáš Želazko. Pacienty s nemocným srdcem velké změny nečekají, péče na kardiologii by se mohla spíše ještě zlepšit. Příchod Agelu je ale možné chápat jako důležitý vzkaz politikům i pacientům. Soukromá firma, která v sousedním Olomouckém kraji spravuje nemocnice ve Šternberku, Šumperku, Přerově a v Prostějově, dává najevo, že má chuť zvětšit svoje teritorium. V budoucnu by Chrenek mohl převzít i další oddělení, nebo dokonce celé nemocnice. „Jsou to dravci,“ připouští krajská radní Markéta Tauberová, která oceňuje, že Agel má s kardiologií zkušenosti.

„Pokud by se naskytla možnost dalších akvizic, určitě je budeme zvažovat. Nicméně v současné době nic konkrétního neřešíme,“ uvedl Želazko. Politici z opoziční ODS, kteří spolupráci nemocnice se soukromníky vždy obhajovali, jsou opatrní. „Cítím určitá rizika, je třeba dvojnásob hlídat, aby neprovozovali pouze lukrativní činnosti,“ uvedl zastupitel Josef Janeček z ODS.

Úvahám o rozšíření vlivu Agelu nahrává zoufalá finanční situace pardubické nemocnice. Je zadlužená a jen pár kroků ji dělí od vyhlášení úpadku. Ředitel Tomáš Gottvald zatím marně prosí kraj o rychlou pomoc. „Nebezpečí insolvence reálně hrozí,“ uvedl.

Pardubický kraj je chudý, zadlužený, a potíže má i s ostatními nemocnicemi. Jedno z možných východisek je prodej či pronájem nemocnic soukromníkům. Takový vývoj ale krajští politici svorně a kategoricky odmítají.

Soukromí investoři ale větří šanci. Majitel společnosti Multiscan Sotirios Zavalianis, který v pardubické nemocnici provozuje onkologii, loni v prosinci oznámil, že by měl o pardubickou nemocnici zájem. „Nemusím uspět já. Samozřejmě zájem by měl asi i Agel Tomáše Chrenka či PPF Petra Kellnera,“ uvedl před časem s tím, že dříve nebo později se kraj zadlužené nemocnice bude muset vzdát.

Zkušenosti z jiných krajů ukázaly, že příchod velkých investorů neznamená horší péči, spíš naopak.

Soukromník by však bez milosti zrušil řadu nerentabilních činností a pokud možno by okleštil okresní nemocnice. Hlavní by byla efektivita. „Nemocnice chceme provozovat sami, na tom se nic nezměnilo,“ uvedla krajská radní Markéta Tauberová.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít