Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Rath obvinil Topolánka z možné korupce kolem VZP

iDnes, 01.12.2005

Ministr zdravotnictví Rath nařkl šéfa ODS z možné korupce. Topolánkovu nadaci prý podporují Třinecké železárny. Jejich šéf Chrenek ovládá síť soukromých nemocnic, které mají nadstandardní smlouvy s VZP. Topolánek nařčení odmítá a zvažuje žalobu. Rath se otřel také o firmu Roche. David Rath nejprve řekl, že ho překvapuje, jak v poslední době šéf ODS razantně brání ředitelku VZP Musílkovou, když se dříve o zdravotnictví nijak nezajímal.

„Když jsem ho dříve žádal o schůzku kvůli zdravotnictví, řekl, že ho to nezajímá. A teď najednou přijde podpořit ředitelku VZP, která tolerovala v pojišťovně nepořádek. Z jakého titulu za ní šel?“ zeptal se Rath. „Z titulu člověka, který dostává peníze od vlastníka sítě nemocnic, které dostávají velké peníze od VZP?“

„Nemohu se zbavit dojmu, že se Topolánek mohl dopustit korupčního chování, když dostával sponzorské dary od Třineckých železáren,“ dodal Rath. Pokud tedy šéf ODS mluví o korupci, měl by podle Ratha začít u sebe. ODS vyzvala kvůli možné korupci Ratha v úterý k rezignaci. Podle Ratha je Topolánek v podezření proto, že jeho nadaci podporují Třinecké železárny. „Jejich spoluvlastník Tomáš Chrenek ovládá skrze akciovou společnost Agel síť nemocnic Euromednet,“ řekl David Rath. Do této sítě patří několik nemocnic na severní Moravě.

Tyto nemocnice nemohly mít podle Ratha standardní smlouvy s VZP, na to je jejich růst podle něj příliš vysoký. Žádné důkazy o nadstandardních výkonech v těchto nemocnicích však ministr nepředložil. Citoval pouze výrok ředitele třinecké nemocnice, který měl v novinách říct, že jejich nemocnice loni zaznamenala asi o třetinu víc některých nákladných výkonů.

Topolánek: Zvážím žalobu

Šéf ODS Mirek Topolánek nařčení Davida Ratha důrazně odmítá. „Musím se proti takovým nařčením bránit nejenom kvůli sobě, ale kvůli nám všem,“ řekl novinářům.

Ministr Rath se podle něj jen snaží odpoutat pozornost od zdravotnictví. Topolánek uvedl, že zváží případné právní kroky.

Rath obvinil z korupce i firmu Roche

Rath se na dopolední tiskové konferenci pokusil přesvědčit novináře, že kdykoliv zaznamenal podezření z korupce kolem sebe, vždy na ně upozorňoval a pídil se po vysvětlení. Chtěl se tak distancovat od kauzy Evy Klimovičové. Jako důkaz vytáhl rok starý dopis pro firmu Roche. Chce v něm od generálního ředitele firmy vysvětlení informace, kterou dostal od doktorky Klimovičové. Ta prý na jednání se zástupcem firmy získala dojem, že by případná spolupráce komory a firmy byla možná teprve tehdy, až budou naplněny určité „představy“ firmy. Vyložila si to prý jako požadavek na zásah do kategorizace léků, se kterou ale neměla nic společného. Tím Rath nepřímo nařkl firmu Roche z korupčního jednání. Ředitel firmy Tomáš Votruba se proti Rathovu tvrzení ohradil. Rath prý společnost Roche obvinil poté, co oznámila, že nadále nehodlá inzerovat v časopise Tempus Medicorum. Votruba ke svému vyjádření pro tisk přiložil svoji tehdejší odpověď Rathovi, v níž mimo jiné píše, že ho překvapuje, proč si paní Klimovičová na místě schůzky raději se zástupcem firmy nevyjasnila, zda mu špatně nerozuměla. „Dost dobře nechápu, jak by to bylo možné [ovlivnit přes Klimovičovou kategorizaci léků – pozn. red.], když paní doktorka Klimovičová [jak Rath sám napsal – pozn.red.] ‚nemá nic společného s procesem kategorizace léků‘,“ napsal Votruba. Roche prý na Rathova obvinění soudní cestou zatím reagovat nebude.

Rath odmítl Senátu vysvětlit nucenou správu VZP

Ministr zdravotnictví David Rath odmítl přijít do Senátu vysvětlit uvalení nucené správy na VZP. Senát byl podle něj v dosavadním projednávání této věci neobjektivní. Předseda Přemysl Sobotka jeho jednání označil za pohrdání Senátem, senátory a jejich voliči.

„Jsem nemile překvapen reakcí ministra Ratha,“ uvedl šéf horní komory. Za devět let existence Senátu se prý stalo poprvé, co se ministr odmítl zúčastnit projednávání bodu, který se týká jeho resortu. Rath tak podle Sobotky dává volný průchod úvahám, že o VZP diskutovat nechce, že nemá v rukou argumenty a racionální vysvětlení uvalení nucené správy na VZP.

Senát požádal ministra Ratha, aby do středy věcně doložil a písemně sdělil důvody, které ho vedly k uvalení nucené správy na VZP.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít