Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Agel získal licenci na pojišťovnu

Zdravotnické noviny, 14.01.2008

Pokud sežene dost pojištěnců, bude v Česku působit další pojišťovna – Zdravotní pojišťovna Agel.

Povolení k provozování zdravotní pojišťovny získal Agel na konci minulého roku. Ministerstvo zdravotnictví upozornilo, že po splnění všech zákonných podmínek má podle současné legislativy jakákoli firma na udělení povolení nárok. „Žadatel – společnost Agel Insurance, a. s. – splnil všechny podmínky, což bylo řádně prověřeno oběma ministerstvy [zdravotnictví a financí, pozn. red.]. Také další činnost pojišťovny bude těmito úřady pečlivě kontrolována,“ ujistil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Firma musí složit na zvláštní účet 50 milionů korun a získat do jednoho roku od svého založení nejméně 50 tisíc pojištěnců. „Počítám s tím, že kromě kauce investujeme do vzniku pojišťovny stovky milionů korun,“ uvedl v deníku Dnes Tomáš Chrenek, majitel Třineckých železáren a firmy Agel. „Budeme soutěžit o klienty kvalitou péče,“ předeslal.

Někteří zástupci lékařů mají z toho, jak firma Agel posiluje, obavy. Agel už provozuje deset nemocnic, jednu polikliniku, přibude k nim také šest železničních zdravotnických zařízení. „Pojišťovna Agel bude chtít nakupovat péči co nejlevněji, což její zdravotnická zařízení díky finanční síle vydrží, ale ostatní to může zničit,“ uvedl pro ČTK prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle něj se může vlivem důrazu na cenu péče snížit kvalita. „Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo, že vznikem Zdravotní pojišťovny Agel dochází k propojení poskytovatele a pojišťovny, ale upozorňuje, že je to plně v souladu s platnými zákony. V nových reformních zákonech ministerstvo hodlá zakotvit přísnější podmínky, a to jak pro taková propojení, tak pro vydávání licencí,“ uvedl Cikrt.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít