Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Lidovci žádají hlavy Juráskové a Šnajdra kvůli sloučení pojišťoven

iDnes, 12.06.2009

Lidovečtí poslanci Carbol, Hovorka a Šojdrová žádají premiéra Fischera, aby okamžitě odvolal ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou a jejího náměstka Šnajdra. Nelíbí se jim, že ministerstvo posvětilo sloučení zdravotní pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. V ten samý den totiž Sněmovna schválila zpřísnění slučování pojišťoven.

„Vedení ministerstva zdravotnictví tak pohrdlo jasnou vůlí Poslanecké sněmovny jako legitimního představitele občanů České republiky,“ napsali v tiskovém prohlášení Jiří Carbol, Ludvík Hovorka a Michaela Šojdrová.

„Žádáme premiéra Jana Fischera, aby osoby odpovědné za toto rozhodnutí, především pak ministryni Danu Juráskovou a 1. náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra, okamžitě odvolal z jejich funkcí a podnikl další kroky nezbytné k nápravě důsledků tohoto rozhodnutí,“ píší lidovečtí poslanci.

Podle Sněmovnou schváleného návrhu by nově mělo být slučování pojišťoven možné pouze v případě, že některá z pojišťoven do roka od založení nezíská alespoň sto tisíc pojištěnců, nebo když se ocitne v nucené správě. Ministerstvo zdravotnictví povolilo sloučení v ten samý den, kdy zpřísnění podmínek Sněmovna schválila.

I my chceme odvolat Juráskovou, říká ČSSD

K žádosti o odvolání se přidala také sociální demokracie, podle níž je rozhodnutí ministerstva v rozporu s mandátem vlády Jana Fischera, která se zavázala nečinit žádné nevratné kroky.

„ČSSD vidí v tomto bezprecedentním rozhodnutí snahu lobbistických skupin ovládnout na poslední chvíli zdravotnický trh, a to v rozporu s vůlí Poslanecké sněmovny i ČSSD,“ stojí v tiskovém prohlášení podepsaném Jiřím Paroubkem a Zdeňkem Škromachem.

Než dojde k řešení situace, „bude ČSSD požadovat od premiéra Jana Fischera záruky, že v mezidobí nedojde k dalším podobným rozhodnutím.“ První náměstek Marek Šnajdr se proti obvinění ohradil. Ministerstvo zdravotnictví podle něj o sloučení rozhodovalo ve správním řízení a muselo dodržet platný zákon. „Tato trojka si velmi hystericky hledá místo na politickém slunci, aby se zviditelnila. Proces slučování se řídí správním právem a platným zákonem,“ řekl ČTK Šnajdr.

„Ministryně není vázána svým osobním názorem nebo pocitem, ale platným zákonem. Je velmi smutné, když zákonodárci vyzývají ústavního činitele, aby porušoval zákon,“ dodal první náměstek.

Tři lidovečtí poslanci vidí ve spojení pojišťoven první krok v naplnění plánu na ovládnutí tří zdravotních pojišťoven jedním subjektem a vytvoření neformálního koncernu velké pojišťovny a sítě zdravotnických zařízení.

Vláda podle ČTK připravuje ještě další zpřísnění podmínek pro fungování zdravotních pojišťoven. Chce například, aby stejný subjekt nemohl vlastnit zdravotní pojišťovnu a zdravotnické zařízení. To se děje právě u společnosti Agel z impéria ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. Kromě zdravotní pojišťovny vlastní také téměř tři desítky nemocnic, poliklinik, laboratoří a lékáren.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít