Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Barrandovské ateliéry

Studiím Barrandov loni klesly tržby

Hospodářské noviny, 16.07.2010

Společnosti Barrandov Studio, která v Praze provozuje jeden z nejrozsáhlejších studiových komplexů v Evropě, loni kvůli světové hospodářské krizi i stávce amerických herců klesly tržby meziročně o 21,5 milionu korun na 540,7 milionu korun. Čistý zisk ale firma zvýšila na bezmála 20 milionů korun z 15,4 milionu o rok dřív.

Vyplývá to z výroční zprávy Barrandov Studio. Majoritním vlastníkem společnosti je Moravia Steel, ve které má hlavní slovo podnikatel Tomáš Chrenek.

Příjmy společnosti Barrandov Studio z natáčení filmů loni meziročně klesly o 45 milionů korun na necelých 145 milionů korun. Ve filmových ateliérech Barrandov byly loni natáčeny scény a vyráběny dekorace například pro americký film Red Tails či ruské snímky Faust a Unaveni sluncem 2.

Za natáčení reklam firma v loňském roce utržila 54 milionů korun, což bylo ve srovnání s rokem 2008 o 28 milionů korun méně. Naopak tržby ze zakázek pro televize se zvýšily o bezmála 70 milionů korun na 153 milionů korun. Hlavní podíl na zvýšení těchto tržeb měla divize zaměřená na dabing, která vykázala nárůst obratu o 50 milionů korun.

Společnost Barrandov Studio se loni potýkala s nepříznivou situací ve filmovém průmyslu.

„Pokračující stávka amerických herců, která neumožňovala smluvní zabezpečení realizace filmu, vedla začátkem roku 2009 prakticky k zastavení natáčení filmových projektů důležitých amerických produkčních společností,“ uvedla ve zprávě předsedkyně představenstva Barrandov Studio Janka Vozárová.

Kvůli stávce podle ní zejména evropská studia zaznamenala nedostatek filmových zakázek. Situace se ale podle Vozárové nezlepšila ani poté, co američtí herci stávku ukončili.

„Prohlubující se recese omezila finanční zdroje pro natáčení, znesnadnila využívání úvěrů od bank a donutila filmové producenty přehodnotit jednotlivé projekty a přijmout maximální úsporná opatření,“ podotkla Vozárová.

Loni kvůli recesi v oboru a snaze filmových producentů snížit náklady získaly na významu investiční pobídky v řadě evropských zemí, které ale Česko filmařům neposkytovalo. „Pozice Barrandov Studia tak byla v tomto boji oslabována a znemožňovala úspěšně se ucházet o projekty,“ upozornila Vozárová.

Letos Česko finanční pobídky zavedlo a filmaři mohou od státu dostat až pětinu peněz, které v tuzemsku za natáčení utratí. Nové pravidlo už v půlce června Česku schválila Evropská komise. Vozárová míní, že díky tomuto opatření bude moci Barrandov Studio lépe konkurovat nabídce zahraničních studií. Za více než 70 let existence vzniklo v barrandovských ateliérech přes 2500 českých a zahraničních filmů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít