Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Třinecké železárny loni vydělaly 793 milionů korun

Hospodářské noviny, 23.05.2013

Hutnictví

Největší výrobce oceli v Česku, Třinecké železárny patřící do skupiny Moravia Steel, dosáhly loni zisku po zdanění ve výši 793 milionů korun. Vedení ocelářské skupiny takový hospodářský výsledek v době přetrvávající hospodářské recese hodnotí kladně, i když je to oproti roku 2011 výrazný pokles. V předloňském roce totiž Třinecké železárny vydělaly téměř 1,4 miliardy korun.

„Přestože jsme meziročně vyrobili a prodali víc válcovaného zboží, poklesly nám celkové tržby o 4,6 procenta na 37,1 miliardy korun, a to vzhledem k postupně se zhoršující situaci na trhu,“ říká k výsledkům loňského hospodaření Třineckých železáren předseda jejich dozorčí rady Tomáš Chrenek. „Přesto jsme v uplynulém roce dosáhli slušného zisku ve výši 793 milionů korun po zdanění, tedy více, než jsme plánovali,“ dodává ocelářský magnát.

Výsledky za loňský rok podržela hlavně produkce kolejnic. Firma jich loni vyrobila 269 tisíc tun, naprostou většinu na export. Nejvíc jich šlo do Kanady, USA, Polska a Německa.

„Koleje vyvážíme do celého světa, zajímavé nové zakázky máme ve Spojených státech amerických nebo Ázerbájdžánu,“ řekl HN generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Společnost, která na trojmezí Česka, Slovenska a Polska zaměstnává šest tisíc lidí, má v posledních letech novou strategii. Soustředí se na speciální výrobky, jako jsou kolejnice nebo válcovaný drát, a opouští levnější výrobky s nízkou marží. Železárny v podstatě upustily od výroby betonářské oceli, které ještě před několika lety vyprodukovaly kolem 600 tisíc tun ročně.

„Děláme věci na zakázku, z kvalitní oceli, kde je vyšší marže,“ komentuje současné portfolio Czudek. Celkem loni Třinecké železárny vyrobily 2,49 milionu tun oceli. Oproti roku 2011 v Třinci zvýšili produkci, a i kvůli poklesu výroby jiných hutnických podniků v Česku zvedli svůj podíl na tuzemském trhu na 49 procent. Přes polovinu zboží jde ale na export, hlavně do Německa, Itálie, Polska, na Slovensko a do USA. Největší podíl produkce Třineckých železáren zaujímají válcované výrobky – třeba válcovaný drát tvoří dvě pětiny celkového prodeje.

Firma loni výrazně investovala, celkem 744 milionů korun. Nejvíc peněz šlo do zahájení výstavby zařízení na foukání prachového uhlí do vysokých pecí, které by v budoucnu mělo železárnám ušetřit náklady na kupovaný koks. Vysoké investice plánuje i do budoucna. Za 800 milionů korun se chystají modernizovat kontidrátovou trať (linku na kontinuální výrobu drátu), což by se mělo odrazit na výsledcích celé skupiny.

A nešetří ani dceřiné společnosti, třeba Energetika Třinec staví nový kotel za 1,1 miliardy korun. Výstavba probíhá za provozu a potrvá dva roky, firma si od nového kotle slibuje vyšší účinnost a nižší emise.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít