Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Napojení na politiky

Penta a tzv. kmotři: Roman Janoušek – Tomáš Hrdlička

Tentokrát vyrazila pražská smetánka na Korfu

22. 8. 2011, AHA

Starosta Prahy 10 Milan Richter tráví dovolenou v rezidenci miliardáře Marka Dospivy spolu s lobbisty Hrdličkou a Janouškem

Soukromým tryskáčem spolu minulý týden na dovolenou vyrazili lobbista Roman Janoušek, šéf společnosti Scuderia Praha a advokát Robert Pergl, starosta Prahy 10 Milan Richter, miliardář Marek Dospiva a lobbista Tomáš Hrdlička.

Deníku Aha! se podařilo zdokumentovat odlet „zámožných podnikatelů a politických činitelů“ z Prahy na dovolenou do Řecka. Kdo jsou oni šťastlivci, kteří teď společně odpočívají a možná i domlouvají nějaký ten byznys na ostrově Korfu? Nejde o nikoho méně významného než o známého pražského podnikatele a lobbistu Romana Janouška, starostu Prahy 10 Milana Richtera (ODS) či Tomáše Hrdličku, kterého někdejší premiér Mirek Topolánek označil za „kmotra“ ODS. Jejich hostitelem je podle bulvárního listu miliardář a spolumajitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva.

Že vám to něco připomíná? Podobné výlety nejsou v české kotlině novinkou – před dvěma lety šlo o nechvalně proslulou vilu v toskánském Monte Argentariu, kde se sešli Mirek Topolánek, lobbisté Marek Dalík, Vladimír Johanes, Roman Janoušek či šéf ČEZ Martin Roman. Letos v únoru zase skupina vlivných lidí – předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS), lobbista Janoušek a několik manažerů soukromých a státem ovládaných firem, mimo jiné opět Martin Roman či šéf pražského Dopravního podniku Martin Dvořák – strávila víkend v Dubaji.

Cílem turistů kolem Marka Dospivy byla jeho vila na pobřeží Jónského moře. Podle deníku Aha! čišelo už z konverzace na terminálu pro soukromé lety veselí a každé druhé slovo bylo dobrosrdečné „vole“.

A o čem si budou pánové během prázdninových radovánek asi povídat? ČESKÁ POZICE by měla jeden tip pro komunikaci. Bylo by zajímavé sledovat, kdyby Praha 10 v příštích týdnech oznámila, že získala zpět 200 milionů korun od Key Investments, které tato firma vložila do nelikvidních dluhopisů E Side Property a Via Chem Group. ČESKÁ POZICE o kauze obšírně informovala v sérii článků. Pak budeme mít oprávněnou příležitost se ptát, jestli starostovi Richterovi náhodou nepomohli Hrdlička, Janoušek a Dospiva…


Jel s lobbisty na dovolenou, primátor ho vyhodil z rady

1. 9. 2011, EURO

Akcionář investiční skupiny Penta Marek Dospiva už nebude docházet na jednání protikorupční rady (PRAPOR).

O možnost radit primátorovi v boji proti korupci přišel kvůli výletu na ostrov Korfu, kde vlastní vilu.

Spolu s Dospivou totiž ve vile pobýval i Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička, generální ředitel společnosti Scuderia Praha Robert Pergl a starosta Prahy 10 Milan Richter.

Dospiva neměl v radě stálou pozici, ale několikrát se účastnil jejího jednání. Sám Dospiva se ale zatím o konci svého angažmá nedozvěděl.

„Nic o tom nevím. V týdnu jsem se s někým potkal, ale neřekli mi nic,“ uvedl Dospiva pro týdeník Euro.

Že už nebude mezi zvanými však listu potvrdil zdroj z okruhu lidí pražského primátora Bohuslava Svobody. Ten si na dobré pověsti svého úřadu velmi zakládá. Úkolem rady je konzultovat s primátorem ekonomická témata a protikorupční opatření.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít