Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Penta a daňové ráje

Pentě loni stoupl zisk na 3,8 miliardy korun

29. 4. 2013, E15

Skupina Penta Investments loni prožila dobrý rok. Čistý zisk jí stoupl na 147 milionů eur (3,82 miliardy korun) z předloňských 127 milionů eur. Konsolidované výsledky podle mezinárodních standardů dnes oznámili představitelé Penty. Jejich předpovědi do budoucna pro evropský region však nejsou optimistické. Hovoří o stagnaci až po dvacet následujících let.

Aktiva skupiny loni vzrostla na 5,9 miliardy eur (153 miliard korun) ze 4,7 miliardy v roce 2011. Čistá hodnota aktiv Penty se zvýšila na 1,425 miliardy eur, uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Skupina podle něj loni investovala do nových projektů a expanzí 370 milionů eur (9,6 miliardy korun). Společnosti patřící pod Pentu v současnosti poskytují přes 33 tisíc pracovních míst, z nichž více než 500 bylo vytvořeno loni, dodal Dospiva.

Penta do budoucna počítá v regionu střední a východní Evropy s investičním zaměřením na větší společnosti se ziskem firmy před zdaněním a odpisy EBITDA převyšujícím 30 milionů eur (780 milionů korun). Během příštích pěti let chce postupně snížit počet portfoliových společností ze současných 17 na průměrných deset.

Hospodářské výsledky Penta již vykazuje podle standardu fair value, do loňska to bylo podle metodiky IFRS. Firma také přešla z jurisdikce Kypru na ostrov Jersey. „Nové výkaznictví lépe zohledňuje skupiny, jako je Penta, na Jersey je proti Kypru pro ně lepší infrastruktura,“ dodal Haščák. Penta konsoliduje celkem 530 firem.

Penta je středoevropská investiční skupina, založena byla v roce 1994. Investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, bankovnictví a realit. Působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít