Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Napojení na politiky

Penta a slovenský ministr hospodářství Malchárek

V prosinci 2005 vychází najevo, že slovenský ministr hospodářství Malchárek je propojený na Pentu

Slovenské médiá

Ministr hospodářství Jirko Malchárek sa za dva měsíce ve funkci obklopil lidmi blízkými finanční skupině Penta. Skupina má přitom obchodní aktivity s firmami pod vlivem ministerstva.

Poradce Malchárka pro privatizaci Ľuboš Ševčík byl do srpna tohoto roku s partnerem Penty Jozefem Oravkinem ve firmě Alfa Invest. Rudolfa Siváka, který zastupuje Pentu například ve firmě Ozeta Neo, dosadil Malchárek do dozorčí rady Bratislavskej teplárenskej. Fond národného majetku přitom vyhlásil soutěž na privatizaci teplárny, o kterou sa zajímá také Penta.

„Pôsobenie pána Oravkina vo firme Alfa Invest bolo už dlhšiu dobu len formálne,“ obhajuje slovenské ministerstvo Ševčíkovu nezávislost. „Jozef Oravkin sa počas svojej 12ročnej profesionálnej praxe stretol a spolupracoval s desiatkami odborníkov,“ dodává Straková. Ševčík je přitom také v představenstvu bratislavského letiště, o které se Penta rovněž uchází.

Třetím propojením je působení externího Malchárkova poradce Jozefa Juricu: od jara 2003 do léta 2005 působil v Slovenskom investičnom holdingu (bývalé VSŽ). Jurica byl jako zástupce FNM v dozorčí radě firmy i přesto, že fond prodal Pentě akcie VSŽ ještě na podzim roku 2003. Propojení na Pentu Malchárek odmítal už před nástupem do funkce ministra.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít