Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Skupina Penta

Vznik, vstup do ČR a expanze

Penta Investments je původem středoevropská investiční skupina, specializující se na investice v private equity a real estate. Penta byla založena v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. V roce 2000 začala investovat do projektů private equity a v roce 2005 přidala do svého portfolia i oblast real estate, kterou identifikovala jako novou příležitost. Z méně než 5 zaměstnanců se Penta rozrostla na současných 200 zaměstnanců v 7 pobočkách (Praha, Bratislava, Varšava, Mnichov, Limassol, Amsterdam a Jersey). Prostřednictvím svých portfoliových společností patří mezi největší zaměstnavatele v regionu, pracuje v nich více než 30 000 lidí.

Penta Story

Příběh spolužáků, kteří se rozhodli společně podnikat a chtějí vytvořit společnost, která by je dokázala přežít.

Kapitál Penty pochází z podnikání jejích zakládajících partnerů, Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka, v Číně. Během svého studijního pobytu v Pekingu dováželi počátkem devadesátých let čínské textilní výrobky do obchodních řetězců v Československu.

Společně s dalším budoucím partnerem, Jozefem Oravkinem, začali Dospiva a Haščák v Bratislavě obchodovat na rozvíjejícím se trhu s cennými papíry. Na konci roku 1993 založili firmu Penta Brokers, do níž přizvali ještě Martina Kúšika a Juraje Herka. Všichni zakládající partneři Penty byli spolužáky ze studií v Moskvě a v Československu. Název společnosti Penta tak vyjadřuje pět partnerů, kteří stáli u zrodu firmy.

ZLOMOVÝ OBCHOD

V roce 1996, kdy NAV firmy dosahovalo zhruba 50 milionů slovenských korun, přesvědčila Penta britský Regents Fund, aby se pokusil koupit kontrolní balík akcií největšího investičního fondu na Slovensku, VÚB Kupón, s hodnotou aktiv okolo 9 miliard Sk. V průběhu nákupu akcií se zakládající banka VÚB začala bránit. Britský Regents Fund se rozhodl z transakce exitovat. V tomto klíčovém momentě se Pentě podařilo přesvědčit VÚB Banku, aby jí prodala svůj podíl a zafinancovala i nákup akcií, které již získal britský fond. Penta ovládla VÚB Kupón při průměrné ceně nákupu akcií na úrovni cca 20 procent jejich reálné tržní hodnoty. Akvizice VÚB Kupón otevřela Pentě cestu k tzv. první miliardě zisku.

RESTRUKTURALIZACE

V roce 1999 restruktu­ralizovala Penta svoje podnikání do holdingové podoby, s mateřskou společností na Kypru.

VSTUP DO ČR

V roce 2001 vstoupila Penta na český trh. Aktivity Penty v Praze začali řídit Marek Dospiva a Martin Kúšik.

EXPANZE

Od roku 2005 začala Penta investovat i mimo tradiční český a slovenský trh. Prvním signálem byla expanze již existujících platforem Fortuny a Dr. Maxe do Polska.

Skutečným přelomem na polském trhu byla akvizice největší nezávislé maloobchodní sítě Žabka s 2000 obchody, která byla uzavřena v létě 2007. Po Aeru Vodochody šlo o druhou transakci Penty, jejíž objem přesáhl 100 milionů eur. V roce 2011 Penta prodala Žabku private equity fondu Mid Europa Partners a řadí se mezi tři nejúspěšnější projekty v celé historii Penty.

V roce 2012 vstoupila Penta akvizicí strojírenské firmy Gehring Technologies na německý trh a má ambici v Německu do roku 2015 proinvestovat čtvrtinu svého portfolia.

V roce 2011 poprvé v historii přesáhlo NAV Penty miliardu eur a dosahuje 1,07 miliardy eur, její aktiva činí 4,7 miliardy eur.

Zdroj: www.pentainvestments.com

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít