Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kauza „GORILA“

Slovenská Gorila se naváží i do ČEZu

12. 1. 2012, ČT24

Spis Gorila rozebírá i aktivity české polostátní společnosti ČEZ, jak dnes píše týdeník Ekonom. Podle spisu, který před šesti lety údajně vypracovala slovenská tajná služba, nevzdával ČEZ boj o privatizaci Slovenských elektráren ani ve chvíli, kdy už bylo rozhodnuto o vítězi. Jeho zájem využívala Penta pro své obchody.

Český energetický gigant ČEZ

Údajný dokument tajných služeb s názvem Gorila popisuje, jak se dělily stovky milionů z privatizace strategických podniků na setkáních představitelů finanční skupiny Penta s politiky napojenými na expremiéra Mikuláše Dzurindu.

Český energetický gigant se prý pokoušel zapojit do privatizace Slovenských elektráren i ve chvíli, kdy už bylo rozhodnuto o vítězi – italské energetické skupině Enel. Penta zájem ČEZu zase využívala k tomu, aby Italy postrašila a využila k obchodům výhodným pro sebe. Sama však korupční jednání odmítá.

Martin Danko, mluvčí Penty

„Uvedené materiály jsou účelovou zpravodajskou hrou, která pravděpodobně vznikla s cílem diskreditace osob, které jsou v nich zmiňovány.“

Spis obsahuje přepisy rozhovorů mezi spoluvlastníkem Penty Jaroslavem Haščákem a ministrem hospodářství tehdy končící Dzurindovy vlády Jirko Malchárkem z ledna 2006. I když už v té době byla jako vítěz privatizace vybrána italská energetická skupina Enel, konečný převod akcií se dosud neodehrál. Této situace se prý snažil ČEZ využít.

Gorila mluví o napojení Romana do kauzy slovenských elektráren

Exministr hospodářství například ve spisu mluví o setkání s šéfem ČEZu Martinem Romanem, jenž ho ujišťoval, že ČEZ nadále zkouší zvrátit privatizaci ve svůj prospěch. Roman ale pro týdeník Ekonom prohlásil, že si na takovouto schůzku nevzpomíná.

Pravost některých dokumentů ve spisu je sporná. O případ se policie zajímala už loni, narazila ale na odpor šéfa tajné služby. Teď spis začala vyšetřovat znovu, a to poté, co se koncem roku objevil na internetu.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít