Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bývalí manažeři Penty pracují pro Babiše a PPF

Jozef Janov končí v Pentě. Odmítl nabídku stát se partnerem, spojí síly s Babišem

27. 2. 2013, motejlek.com

Private equity skupinu Penta Investments opouští po deseti letech jedna z klíčových postav a muž, který řídil nejziskovější jednotlivý obchod Penty. Čtyřiatřicetiletý investiční ředitel Jozef Janov odmítl nabídku stát se sedmým partnerem/spo­lumajitelem a spouští vlastní byznys. Zakládá investiční fond, v němž bude jeho klíčovým partnerem majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš. Startovní kapitál se bude pohybovat v řádu miliard korun. Už dnes je možné říct, že jde o personální událost roku v českém byznysu.

První ostruhy Janov získával při akvizici a následném prodeji Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, kde Penta vytvořila zisk 175 milionů eur. Po odchodu Martina Štefunka, dnes muže číslo dvě v PPF, převzal projekt Fortuna a zrealizoval s ním na burzách v Praze a ve Varšavě první a zatím jediné IPO. Zřetelných úspěchů dosáhl v Polsku, kde od roku řídil expanzi Penty. Zatím zásadní byla akvizice a pozdější prodej Žabky. Zde Penta realizovala historicky nejvyšší zisk ve výši kolem 250 milionů eur. Posledním velkou akvizicí, za níž stál, byla koupě poloviny velké maloobchodní skupiny EMPIK. Nevyšel mu ale projekt Okna Rabien, kde Penta odepsala kolem 600 milionů korun.

Jozef Janov v současné době řídí 25 až 30 procent enterprise value celé skupiny Penta Investments. K Janovovým transakcím je ještě dobré připomenout, že jsou tržně čisté a nijak se na nich nepodílel stát nebo jím kontrolované instituce. Vždy pro Pentu nakupoval od privátních vlastníků a prodával velkým nadnárodním korporacím/in­vestorům/fondům.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít