Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Napojení na politiky

Penta a slovenský ministr hospodářství Malatinský

Finančník z Penty bydlí ve vile slovenského ministra. Premiéru Ficovi to nevadí

11. 4. 2012, HN

Jaroslav Haščák ze skupiny Penta platí novému slovenskému ministrovi hospodářství Malatinskému téměř 50 tisíc eur ročně za pronájem luxusní vily v Bratislavě. Vládní straně Smer Roberta Fica spojení člena vlády s hlavním aktérem údajného spisu Gorila nevadí, uvádějí slovenské HN.

Za pronájem domu v lukrativní části Bratislavy mu finančník známý ze spisu Gorila platí čtyři tisíce eur měsíčně.

Ficovi tento obchodní vztah nepřekáží. Šéf resortu hospodářství konflikt zájmů odmítá a svoji vilu chce Haščákovi pronajímat i nadále.

Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) narazil týden od převzetí moci na první kritiku. Ministr bez stranického trička čelí podezřením z napojení na finanční skupinu Penta.

„Dům pronajímám už dlouhodobě. Netajil jsem se, že nájemník tam je. Je jím Jaroslav Haščák,“ přiznal včera Malatinský. Reagoval tak na medializované informace v deníku SME, podle kterých má blízko k Pentě.

„Malatinský o nájemní smlouvě ve Smeru předtím nemluvil. Informace je pro mě nová,“ reagoval člen vedení strany Vladimír Maňka.

Fico se brání i tím, že Malatinského nominovali zaměstnavatelé. „Nominace pana Malatinského je výsledkem dohody relevantních zaměstnavatelských sdružení a my nevidíme důvod tohoto odborníka nějakým způsobem zpochybňovat,“ uvedl mluvčí Smeru Erik Tomáš.

Soukromá záležitost?

Penta nechtěla nájemní smlouvu svého finančníka s ministrem komentovat. „Je to vztah soukromé povahy. Penta žádné podnikatelské aktivity s panem Malatinským nevykonává,“ řekl mluvčí Penty Martin Danko.

HN se podařilo telefonicky spojit i s Haščákem. K pronájmu odmítl cokoliv uvést a odkázal novináře na mluvčího Penty.

Haščák bydlí v domě Malatinského v lukrativní části bratislavské Záhorské Bystrice sedm let. Doposud mu za užívání vily v uzavřeném areálu vyplatil přes 300 tisíc eur.

Malatinskému, který bydlí s rodinou v domě v jiné části města, tento stav vyhovuje. O prodeji domu či změně nájemníka neuvažoval.

„Haščák má v místě také pozemek. Původně chtěl stavět, ale nakonec nezačal. Myslel totiž, že se pracovně přesune do jiného působiště,“ vysvětlil HN Malatinský.

S Haščákem uzavřel nájemní smlouvu nejprve na dva roky, postupně ji však prodlužoval. Ta aktuální platí ještě rok.

Malatinský koupil parcelu před deseti lety. V sousedství jeho domu bydlí i Haščákův bratr Miroslav, Jozef Špirko a Jozef Oravkin z Penty.

„S Pentou mě váže společná aktivita ve firmě Elektrovod, kde jsem byl dva roky spoluvlastníkem. Už několik let nemám s Pentou nic společného,“ tvrdí Malatinský.

Mírná opozice

„Za nominaci ministra je zodpovědný premiér,“ uvedla Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS. Lídr Obyčejných lidí Igor Matovič Malatinskému vyčítá, že se o nájemní smlouvě zmínil až po tom, co o ní informovala média. „Je to škraloup na jeho pověsti. Doufám, že to nemá nic společného s tou kolou Roberta Fica,“ uvedl.

Malatinský je podobně jako současný premiér zmíněn v údajném spisu Slovenské informační služby pod názvem Gorila. Podle něho měl být obětí vydírání údajného mecenáše Smeru Miloše Stopka. Malatinský to popírá.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít