Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Penta a údajné napojení na Kreml

Penta prý pomáhá Kulczykovi koupit podíl v energetické společnosti Enea

22.11.2010, E15

Společnost Kulczyk Holding, jejímž vlastníkem je nejbohatší Polák Jan Kulczyk, si zřejmě od česko-slovenské investiční skupiny Penta Investments půjčí na koupi státního podílu v elektrárenské společnosti Enea. V konsorciu, které má s financováním transakce pomoci, je podle dnešního vydání polského listu Rzeczpospolita také polská banka PKO BP. O podíl ve společnosti Enea by se podle polských médií mohl ucházet i český Energetický a průmyslový holding. „Penta Investments je kromě bank jedním ze subjektů, které se podílejí na financování té transakce,“ cituje Rzeczpospolita mluvčího Penty Martina Danka.

Polské ministerstvo státního pokladu, které má privatizace na starosti, už s Kulczyk Holding vedlo o prodeji 51procentního státního podílu ve firmě Enea exkluzivní jednání. Minulý týden ale oznámilo, že do hry se mohou vrátit ještě další zájemci o tuto elektrárenskou skupinu. Podle informací polských médií je mezi nimi francouzský EdF a český Energetický a průmyslový holding.

Cena státního podílu ve společnosti Enea se odhaduje na 5,6 miliardy zlotých (35,2 miliardy korun), jeho budoucí majitel ale bude muset podat nabídku ke koupi všech akcií elektrárenské skupiny.

Enea je jednou ze čtyř elektrárenských skupin v Polsku. Působí v severozápadní části země, má 15procentní podíl na prodeji elektrické energie na polském trhu. Patří jí například elektrárna v Kozienicích, která je největším zařízením na spalování černého uhlí v Polsku.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít