Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Napojení na politiky

Penta a Šárka Grossová

Manželce premiéra dělal společnost stíhaný podnikatel

30. 9. 2004, ceskamedia

Šárka Grossová o víkendu navštívila charitativní koncert v Ostravě. Po jejím boku se objevil šéf společnosti Penta Marek Dospiva. Ten je už přes rok stíhaný kvůli podezření ze zpronevěry 50 miliónů korun v kauze Lázní Jáchymov.

Šárka Grossová o víkendu navštívila charitativní koncert v Ostravě. Po jejím boku se objevil šéf společnosti Penta Marek Dospiva.Seznam kontroverzních setkání Šárky Grossové se o víkendu rozrostl o další položku. Premiérova manželka strávila večer na Chopinovském nocturnu ve společnosti jednoho z nejvlivnějších podnikatelů, Marka Dospivy. Ten je už přes rok stíhaný kvůli podezření ze zpronevěry 50 miliónů korun v kauze Lázní Jáchymov.

Víkendové setkání na ostravské charitativní akci má však ještě jeden rozměr – Dospivova finanční společnost Penta se totiž zapojila do privatizací, o nichž rozhodují právě ministři vedení manželem Šárky Grossové. Usiluje například o státní podíl v Severočeských dolech.

O setkání Grossové a Dospivy informoval bez bližších podrobností internetový zpravodajský server iDnes: „Šárka Grossová přijela bez svého zaneprázdněného manžela. Společnost jí dělal jiný šarmantní muž – JUDr. Marek Dospiva, sympatický předseda představenstva společnosti Penta Finance.“

Marek Dospiva i agentura Producentské centrum Profil, která Chopinovské nocturno spoluorganizovala, setkání s premiérovou ženou zlehčují. Tvrdí, že šlo více méně o náhodu. „Byl jsem jedním z hlavních sponzorů akce a účast paní Grossové je jen důkazem toho, že Chopinovské nocturno má dobré renomé. Setkal jsem se s ní jako s dalšími významnými hosty akce,” tvrdí Dospiva, který během koncertu seděl vedle premiérovy ženy.

Jana Mrencová z agentury Profil tvrdí, že i zasedací pořádek byl dílem náhody. „Myslím, že spolu ani pořádně nemohli mluvit. Během koncertu vážné hudby by to nešlo, to by je hnali. A paní Grossová pak brzy odjížděla,” říká Mrencová.

Podle svých slov oslovila Dospivu jako potenciálního sponzora proto, že agentura Profil zastupuje Severomoravské vodovody a kanalizace, kde má Penta podíl. Mrencové agentura Profil v minulosti pracovala i pro sociální demokracii a pořádá soutěže Missis, které se v minulých letech konaly pod záštitou právě Stanislava Grosse.

Redaktor Moravskoslezského dnu Břetislav Uhlář, který byl na víkendové akci přítomen, viděl setkání Dospivy a Grossové jasně: „Neviděl jsem, že by spolu přijeli, ale tam byli spolu.”

Premiérův mediální poradce Andrej Surňak ovšem tvrdí, že z ostravského setkání Grossové a jednoho z nejvlivnějších podnikatelů těžkou hlavu nemá. „Myslím, že to přeceňujete. Ostatně, v privatizacích rozhoduje vláda a nikoli samotný premiér,” prohlásil Surňak.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít