Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Miliardáře Babiše napíchla policie. Má důvod?

aktualne.cz, 17. 4. 2008

Policie začala sledovat a odposlouchávat jednoho z nejbohatších tuzemských podnikatelů a přítele řady politiků Andreje Babiše. Oficiální zdůvodnění zní: Jde o stamiliónové tunely ve strategické firmě ČEPRO.

Příběh má ale podle zjištění Aktuálně.cz ještě jednu rovinu: transakce, na kterých policie založila spis, se totiž týkají období, kdy Babiš ani jeho někdejší blízký spolupracovník a nynější šéf Čepra Pavel Švarc neměli s touto státní firmou nic společného.

Jde o obchody s firmami Czech Energospace a Marimpex, které před čtyřmi lety za stát uzavírali tehdejší manažeři Čepra v čele s Tomášem Kadlecem a Alexandrem Houškou. Novináři už tehdy upozornili, že na těchto transakcích stát tratil stovky milionů. Nedělo se nic.

Po čtyřech letech náhle případy ožily a státní zastupitelství kvůli nim sestavilo seznam osob, které je třeba odposlouchávat a sledovat, s kým se scházejí a proč. Na seznamu se mezi lidmi, kteří jsou s pochybnými smlouvami prokazatelně spojeni, ocitlo i nynější vedení Čepra, a také Andrej Babiš a výkonný ředitel jeho společnosti Agrofert Petr Cingr.

Od letošního ledna jsou všichni sledovaní, akce je podle písemných záznamů povolena až do června. „Povolení se vztahuje na sledování uvedených osob a všech osob, které s nimi vejdou ve styk, a to za účelem jejich ztotožnění,“ stojí v jednom ze záznamů.

Babišovy schůzky s politiky

Pro postup úřadů existují v podstatě jen dvě vysvětlení: Buď podezřívají Babiše ze zapojení do zcela jiných deliktů spojených s nynějším jemu přátelsky nakloněným managementem Čepra. Pak ovšem není jasné, proč na to vyšetřovací tým nezaložil nový spis a nevede se vyšetřování odděleně od starých a nesouvisejících kau­z.

Nebo chce někdo zjistit, s kým se jeden z nejvlivnějších tuzemských podnikatelů a jeho nejbližší spolupracovník Cingr scházejí a o čem spolu diskutují.

Za takové informace se ve světě nejvyššího byznysu platí zlatem. Tím spíš, že Andrej Babiš je znám svým přátelstvím s mnoha politiky napříč stranami.

Mezi jeho dobré známé patří nynější ministr vnitra Ivan Langer či někdejší premiér Stanislav Gross. V uplynulých týdnech, kdy už běžely odposlechy i jeho sledování, se podle zjištění Aktuálně.cz sešel v Kramářově vile i se současným předsedou vlády Mirkem Topolánkem.

Že tu jsou pochyby? Nic nevysvětlíme

Policie i státní zastupitelství odmítají důvody rozsáhlého sledování a odposlouchávání osob, které s transakcemi s firmami Czech Energospace nemají nic společného, jakkoli ozřejmit.

„Můžeme pouze potvrdit, že šetření v tomto případě prováděno je. Nic bližšího zveřejnit nelze,“ prohlásil mluvčí Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Pavel Hanták.

Neoficiálně policisté přehazují odpovědnost na státní zastupitelství. „Případ týkající se obchodů s těmi dvěma firmami je v podstatě hotový. Je to na obvinění konkrétních lidí, ale státní zástupce si najednou začal vyžadovat další a další úkony. Ty sice nemají s případy nic společného, ale vyšetřování řídí státní zástupce, takže musíme plnit pokyny,“ uvedl úředník ministerstva vnitra obeznámený s případem.

Žalobce Vladimír Trýzna o kauze odmítl jakkoli diskutovat. „Řeknu vám to úplně jasně: o konkrétních jménech, a jestli jsou na nějakém seznamu, se s vámi nebude bavit vůbec nikdo.“

Podnikatel: S tunelem nemám nic společného

Sám Babiš tvrdí, že se do žádných machinací v Čepru nikdy nezapojil a zařazení na seznam sledovaných tunelářů mu může kvůli možným únikům informací poškodit byznys: „A to značně. Jak je známo z tisku, odposlechy z policie často unikají. Pak s nimi může pracovat naše konkurence a informace zneužít proti nám.“

Podnikatel současně připustil, že informace o zájmu policie o svou osobu získal už před časem.

„Skutečnost, že mám již několik měsíců odposlouchávaný telefon, jsem slyšel z více zdrojů. Stejně jako fakt, že jsem byl policií zařazen mezi podezřelé ve věci vyšetřování bývalého managementu společnosti ČEPRO. Pokud se tyto informace potvrdí, považuji záležitost za skandální a nepřijatelnou. Šetření policie nemůže mít s Agrofertem a mou osobou nic společného,“ dodal.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít