Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Babiš: Dalík o mně říká, že mám něco společného s vraždou Mrázka

Česká pozice, 7. 11. 2011

Přestřelka Babiš – Topolánek pokračuje: Podnikatel nazval expremiéra politikem, který spoluorganizoval takzvanou justiční mafii.

Andrej Babiš se domnívá, že poté, co označil některé lidi za korupčníky, může být na něj připravena nějaká provokace. Marek Dalík, přítel expremiéra Mirka Topolánka, prý o něm šíří lži, například jak uplácel politiky ODS. Ostrá, místy nevybíravá slovní přestřelka mezi expremiérem Mirkem Topolánkem a miliardářem Andrejem Babišem pokračuje. Topolánek podnikatele minulý týden v Hospodářských novinách obvinil, že před léty na schůzce s lobbistou Markem Dalíkem napsal na papír jména politiků ODS, které platí. Babiš to označil za výmysl.

Podnikatel, který minulý týden zveřejnil svoji výzvu ANO 2011, míní, že lidé, které označil za korupčníky, se budou snažit o jeho diskreditaci. „Nevylučuji, že i na mne je již připravena nějaká provokace. Konkrétně lobbista Marek Dalík, blízký přítel Mirka Topolánka, rozšiřuje o mně lži a vykládá, že jsem měl něco společného s vraždou Františka Mrázka. To je samozřejmě absolutní nesmysl,“ řekl Babiš.

Otázkou je, proč se Topolánek po schůzce, kterou popisoval, neobrátil na policii či zpravodajské služby. Také je záhadou, proč z informací, že nějaký podnikatel údajně platí vysoce postavené členy ODS, nevyvodil vnitrostranické důsledky. Topolánek ani Dalík s ČESKOU POZICÍ nekomunikují.

ČESKÁ POZICE: Expremiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny popisoval vaši schůzku se svým nejlepším přítelem, lobbistou Markem Dalíkem. Na této schůzce jste prý Dalíkovi napsal na papír jména politiků ODS, které jste údajně v té době platil. Je to pravda?
BABIŠ: S Markem Dalíkem jsem se poprvé setkal před několika lety na doporučení Mirka Topolánka. Topolánek o Dalíkovi hovořil jako o svém expertovi na tajné služby a speciální operace. Když jsem se s Dalíkem potkal, oznámil mi svoje představy o budoucnosti v případě, že ODS vyhraje volby. Bylo prý dohodnuto, že politik ODS Ivan Langer, kterého znám dlouho, se ministrem vnitra stane jen tehdy, pokud bude akceptovat, že si tam Dalík dá svoje policisty. Tvrzení Topolánka, že jsem psal jména lidí z ODS, které jsem měl platit, je samozřejmě lež.
Myslím si, že celá ODS po nástupu Topolánka do čela vlády byla vyděšená tím, že ve finále Dalík prakticky řídil celý stát. Znovu opakuji, že se za premiéra Topolánka korupce v této zemi rozrostla do gigantických rozměrů. On přišel s Markem Dalíkem, on přišel s Alešem Řebíčkem. Topolánkova vláda je samozřejmě totálně spojená i s operacemi kolem společnosti ČEZ, je rovněž veřejným tajemstvím, že různé zakázky vymýšleli členové takzvané toskánské party.
A Dalíka jsem později potkal víckrát na různých společenských akcích. Pro mne bylo nepochopitelné a překvapivé, že před cizími lidmi nemluvil o svém příteli a šéfovi příliš pozitivně.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít