Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Spozorem Grossova bytu Babiš?

ČTK, 12. 9. 2005

Podle některých polských poslanců směřuje korupční skandál kolem privatizace Unipetrolu k osobě expremiéra a současného šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Zákonodárci dávají aféru do souvislosti s nejasnostmi kolem financování Grossova bytu. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes. „Přímé důkazy o korupci – jako třeba údaje z bank o převodech peněz či odposlechy – nemáme. Ale co chcete považovat za větší důkaz než to, že váš expremiér Gross neumí doložit zdroj svých příjmů, které použil na nákup svého bytu,“ řekl Zbigniew Wassermann, místopředseda polské parlamentní vyšetřovací komise, která se kauzou Unipetrolu zabývá.

Česká vláda prodala loni Unipetrol polské firmě PKN ORLEN. Některá média uvádí, že privatizace mohla být zmanipulovaná a provázely ji stamilionové úplatky. V údajném korupčním skandálu figuruje mimo jiné jméno expremiéra Grosse nebo podnikatele Andreje Babiše, šéfa Agrofertu. Krakovská prokuratura se pak o privatizaci Unipetrolu zajímá kvůli vyšetřování takzvané palivové aféry, která se týká podvodů s pohonnými hmotami.

21 milionů eur pro obě strany

Tvrzení Poláků se opírají o zvukové nahrávky schůzek mezi polským lobbistou Jackem Spyrou a bývalým členem vedení PKN ORLEN Kryzstofem Kluzkem. Spyra na setkáních, která si tajně Kluzek nahrával, hovořil o strategii ovlivňování a uplácení na české i polské straně. „Řekl (Spyra), že každá strana měla dostat úplatek 21 milionů eur,“ uvedl Kluzek.

Kluzek předal nahrávky prokuratuře. „Jsou nyní na expertize u odborníků, a jestli se potvrdí jejich pravost, budeme to brát velmi vážně,“ řekl krakovský prokurátor Jerzy Balicki.

Materiály tajných služeb svědčí o korupci

Kluzek údajně získal na schůzkách se Spyrou i listinné materiály, které prý podporují verzi o korupci. Mezi nimi je i jednadvacetis­tránkový materiál v češtině, který podle Kluzka zpracovala česká zpravodajská služba.

Dokument detailně popisuje aktivity Babiše. V jedné pasáži se prý píše, že Babiš je ve skutečnosti tajný sponzor bytu Grosse. Materiál byl zpracován 17. února 2004, kdy Gross zastával funkci ministra vnitra, píše deník.

Spyra se k tomu, že by dokument předal Kluzkovi, nehlásí. Jestli je materiál autentický a jestli ho vypracovala nějaká zpravodajská služba, to se bude vyšetřovat. „Mezi dokumenty, které jsme obdrželi, jsou i nějaké v češtině a v angličtině. Teprve je překládáme,“ řekl Balicki.

Babiš odmítl, že by Grossovi peníze poskytl. Gross již dříve všechna tvrzení o možné korupci označil za lež.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít