Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Kontakty s STB, členství v KSČ, Petrimex

Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert

ČT24, 20. 9. 2013

No jasně, ale já jsem pracoval v podniku zahraničního obchodu, kde ta StB byla součástí. My jsme byli v nějakém režimu jako… a jednoduše někdo říká, že jsem byl agent. Já jsem stokrát říkal, že jsem nebyl agent, že jsem byl vyšetřován StB, proč nedovážíme syrské fosfáty, když tam vyvážíme tanky. A poprvé mě pozvali, když jsem měl 24 let. A rozhovor začal tím, že… no, pane Babiš, Vy máte v emigraci strejdu v Austrálii, máte dva bratrance v emigraci… a takhle. Takže ono se toho strašně moc napíše, ale ta pravda je trošku jiná. No, byl jsem členem KSČ, jako bylo v Československu 1 milion 600 tisíc členů KSČ. Byl jsem dokonce předseda SZM, jo, to je úplně šílený. Organizoval jsem SZM. Nebyl jsem revolucionář jako pan Havel, omlouvám se všem. Nebyl jsem agent StB, už jsem to říkal mockrát. StB byla součástí podniku našeho obchodu. Každý styk s cizincem jsme museli hlásit, byl to nějaký režim, a nebyl jsem vyšetřován z nějaké řady ekonomických deliktů, to jsou nesmysly, není to pravda. Nic takového neexistuje.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít