Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Život a podnikání Andreje Babiše

Ze života

Ing. Andrej Babiš (* 2. září 1954, Bratislava)

je původem slovenský podnikatel s českým občanstvím, český politik a druhý nejbohatší český občan, majitel a v současnosti i ředitel agrochemického holdingu Agrofert. Dle finančního časopisu Forbes činilo v březnu 2013 jeho jmění 2 miliardy dolarů, čímž se stal 736. nejbohatším člověkem světa. Časopis Týden v roce 2009 odhadl jeho jmění na 35 až 48 miliard korun, v roce 2012 již na 75 až 90 miliard korun.

Jeho otec Štefan Babiš následně pracoval pro firmu Československá keramika a stal se jedním ze zakladatelů zahraničního obchodu na Slovensku. Později zakládal i katedru zahraničního obchodu na VŠE, kde externě přednášel.

Po příchodu do Strojexportu byl Štefan Babiš vyslán do Etiopie, kde prodával české obráběcí stroje. Následně byl přeložen do Paříže, kde celá jeho rodina žila do roku 1961. Právě tam začal Andrej chodit do základní školy zřízené při tamním československém velvyslanectví. Po návratu z Francie byl otec vyloučen z KSS (Komunistické strany Slovenska) a propuštěn z práce, asi tři roky pak rodinu živila matka, která pracovala ve Výzkumném ústavu drůbežářského průmyslu.

V rámci Pražského jara 1968 byl Štefan Babiš rehabilitován a následně se připravoval na výjezd do Ženevy, kde měl zastupovat Československo v GATT při OSN (General Agreement on Tariffs and Trade – Všeobecná dohoda o clu a obchodě). A tak v září 1969 začal Andrej studovat na běžném švýcarském státním gymnáziu. Později onemocněl trombocytopenií a rok ležel v nemocnici. Po návratu ze Ženevy studoval dále na gymnáziu v Bratislavě, kde v roce 1974 odmaturoval. Téhož roku byl přijat na obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, směr zahraniční obchod.

Na VŠE se věnoval práci v mezinárodní organizaci studentů AIESEC, jejímž se stal posléze prezidentem. Vysokou školu ukončil s červeným diplomem a 1. 11. 1978 nastoupil do PZO Chemapol Bratislava. V témže roce (1978) se stal také kandidátem KSČ, jejím členem se pak stal o dva roky později, v roce 1980.

Od roku 1982 byl, dle zveřejněných dokumentů slovenského Ústavu paměti národa, vědomým agentem StB s krycím jménem „Bureš“. Agentem měl být v letech 1982 až 1985. Ústav paměti národa však upozornil, že pravdivost archivovaných dokumentů nijak neověřuje. Sám Babiš jakoukoli spolupráci s StB rezolutně popírá.

Na podzim 1985 byl vyslán jako delegát Petrimexu do Maroka, kde zastupoval asi 15 podniků zahraničního obchodu, např. Lignu či Motokov. V Maroku pobýval i v době sametové revoluce. Poté se vrátil do PZO Petrimex. Stal se ředitelem obchodní skupiny, která dovážela veškeré suroviny pro výrobu hnojiv.

Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dvě děti. Nyní žije s manželkou Monikou, se kterou má také dvě děti.

Vydatně finančně podporuje publicistický server Česká pozice.

V roce 1992, když bylo jasné, že se Václav Klaus a Vladimír Mečiar domluvili na rozdělení Československa, navrhl zřízení kanceláře Petrimexu v Praze, a tak vznikl 25. 1. 1993 Agrofert. Začátkem roku 1995 pak došlo k navýšení jeho základního kapitálu švýcarským investorem.

Vývoj Agrofertu je spojen hlavně s americkou bankou Citibank, která podniku jako první poskytla úvěr na provozní financování ve výši 4 milionů dolarů.

V roce 2010 spravovaly Babišem vlastněné firmy 67 000 hektarů půdy a ročně pobíraly státní dotace ve výši 3 miliardy korun.

Do portfolia Agrofertu kromě chemické výroby, potravinářských podniků a zemědělské výroby patří také vydavatelská firma AGF Media a. s., která vydává týdeník 5plus2 a na jaře roku 2013 spustila i svůj vlastní internetový portál. Od června 2013 také Agrofert vlastní velký mediální koncern MAFRA a. s., který v roce 2013 vydává 2 celostátní tištěné deníky a 1 pražský regionální deník, provozuje 3 televizní stanice a 2 rozhlasové stanice, dále provozuje zpravodajský internetový portál a vlastní jednoho virtuálního mobilního operátora.

V listopadu 2011 založil občanskou iniciativu nazvanou Akce nespokojených občanů, a nevyloučil, že by z ní mohlo vzniknout politické hnutí. Jako politické hnutí bylo ANO 2011 registrováno 11. května 2012.

V srpnu 2012 se stal prvním předsedou hnutí, když v tajné volbě získal 73 ze 76 hlasů. Se svým hnutím chce bojovat proti korupci a za nižší daně. Sám státu na daních odvádí 23 milionů Kč ročně, jeho holding poté na 800 milionů Kč ročně.

Tomuto hnutí poskytl za rok 2011 okolo 25 milionů Kč ze svých vlastních prostředků. V krajských volbách konaných roku 2012 finančně podpořil uskupení „Východočeši“, „Mimo Jiné“ a zlínské „M.O.R. (Hnutí za Morální Očistu Radnice)“. Skrze jejich kandidátky potvrdil kandidaturu sedmi členů ANO! 2011.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2013 bude kandidovat v Hlavním městě Praze jako lídr hnutí ANO 2011. Během předvolební kampaně byl členy politické strany TOP 09 Miroslavem Kalouskem a Markem Ženíškem označen za „komunistického udavače“. Babiš na to reagoval podáním trestního oznámení pro pomluvu.

Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert: „Mobilní telefon používám, samozřejmě. Počítač nepoužívám, protože mě zdržuje.“

Zdroj: wikipedia.cz

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít