Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Banka LBBW

Babiš by rád rozšířil své impérium i o banku

Hospodářské noviny, 17. 10. 2013

MILIARDÁŘ A POLITIK USILUJE O BANKU LBBW, BLÍŽE K NÍ MÁ ALE ČESKÁ SPOŘITELNA

Vlastník koncernu Agrofert a lídr politického hnutí ANO 2011 Andrej Babiš usiluje o získání bankovní licence. A cesta k ní může vést přes převzetí jedenáctky na českém bankovním trhu – LBBW.

Babiš se o dceru německého finančního ústavu LBBW zajímá prostřednictvím fondu soukromého kapitálu Hartenberg Capital. Ten vznikl teprve letos a Babiš přes něj chce zainvestovat celkem pět miliard korun. Starají se mu o něj a řídí ho bývalý investiční ředitel skupiny Penta Jozef Janov a šéf akvizic Agrofertu Libor Němeček.

Hartenberg se o LBBW zajímal už před několika měsíci, dosud však jeho zástupci tvrdili, že nabídku stáhl. Nyní ale potvrzují, že se o LBBW stále ucházejí. „Naše nabídka pořád platí, nicméně jsme až druzí v pořadí,“ řekl HN Janov. Její přesnou výši nechtěl komentovat. Přiznal ale, že je nižší než v případě České spořitelny.

Jednání se spořitelnou

Česká LBBW, která se v letošním prvním pololetí dostala do ztráty dvanáct milionů korun, je na prodej už několik let a momentálně k ní má nejblíže právě Česká spořitelna. Stuttgartské vedení banky ji upřednostnilo ze tří zájemců a nyní se intenzivně vyjednává o tom, za jakých podmínek by spořitelna LBBW převzala.

Spořitelna za banku nabízí okolo padesáti milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun). Zároveň ale požaduje, aby si LBBW ponechala problematické úvěry. Debaty se vedou o tom, o jak velký objem půjde. Hovoří se o zhruba pěti miliardách korun, tedy pětině všech úvěrů, které LBBW poskytla. Za bankou se totiž táhne několik problematických úvěrů ve fotovoltaice, stamiliony korun napůjčovala i zkrachovalé společnosti Balli Steel Czech nebo firmám okolo Petra Sisáka.

Podle informací z obou bank mohou jednání o LBBW dopadnout tak, že Česká spořitelna z obchodu vycouvá, jak to dříve udělala investiční skupina PFF nebo Komerční banka. A v ten moment by LBBW začala vyjednávat s Babišovými manažery, jelikož ze hry vypadla rusko-lotyšská Expobank, za níž stojí ruský finančník Igor Kim. Ten by totiž byl zřejmě neprůchozí pro Českou národní banku, která s obchodem musí souhlasit.

Finanční investice

Pokud by se LBBW s Hartenberg Capital dohodla a případnou transakci schválila i ČNB, zařadil by se Babiš po bok dalších miliardářů a jejich finančních skupin, které zároveň vlastní banku. PPF Petra Kellnera má PPF Banku i Air Bank, pod J&T spadá J&T Banka a Poštová banka, Penta vlastní Privatbanku.

Jedná se však o investiční skupiny, zatímco v případě Babišova Agrofertu jde hlavně o výrobní koncern. Na druhou stranu i ve světě mají obdobné kolosy své banky. Příkladem může být americká společnost General Electric nebo německý Volkswagen.

„Nakupuje to private equity fond a jedná se o finanční investici,“ řekl HN Babiš s tím, že Hartenberg by dal banku do lepší kondice a pak se ziskem prodal.

Babišův Agrofert, čítající více než dvě stě firem, je pro banky velmi významný klient. „Agrofert má u všech bank otevřené dveře. Aby si ho zaháčkovaly, mnohdy jdou v případě bankovních úvěrů na hranu ziskovosti,“ řekl HN analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Nedomnívá se, že by Babiš chtěl banku kvůli tomu, aby mu financovala jeho byznys, nebo kvůli tomu, že by výrazně ušetřil za výdaje spojené s bankovními účty.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít