Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Biopaliva a ceny potravin

Hrozí boom bioplynových stanic, varuje Vitásková

aktualne.cz, 9. 7. 2013

Praha – Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková představila černou energetickou vizi. Může se uskutečnit, pokud okamžitě nezasáhne Parlament.

Vitásková vyzvala poslance, aby urychleně přijali nový zákon, který zakáže od ledna 2014 zapojovat do sítě další elektrárny využívající obnovitelné zdroje. Mohou tím zabránit, aby spotřebitelé platili za elektřinu až o 25 miliard korun ročně víc než dosud.

V letech 2009 a 2010 byly zapojeny sluneční elektrárny o výkonu 1900 megawattů se zaručenými cenami přes dvanáct korun za kilowatthodinu. Dnes podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) inkasují podporu ve výši 25 miliard korun ročně.

Z toho polovinu platí spotřebitelé a zbytek dorovnává stát, který získává potřebné prostředky solární daní a dalšími poplatky od provozovatelů fotovoltaických elektráren.

Hrozí rok bioplynových stanic?

V příštím roce se může tento příběh opakovat, namísto slunečního boomu ale hrozí boom bioplynových stanic.

„Je to opět sofistikovaný projekt, který může způsobit stejné škody, jako tomu bylo v případě fotovoltaik. Probíhá to jako přes kopírák,“ upozorňuje předsedkyně Vitásková.

Nově zapojené elektrárny, které vyrábějí proud z biologického odpadu, případně z energetické kukuřice, mohou způsobit, že elektřina zdraží znovu o stejnou částku jako v období, kdy se stavěly fotovoltaické elektrárny. Bioplynovým elektrárnám stát zaručil „jen“ čtyři koruny za vyrobenou kilowatthodinu, na rozdíl od slunečních zdrojů ale mohou vyrábět celý rok ve dne i v noci.

Vitásková upřesňuje, že rizikem nejsou malé bioplynové stanice, které likvidují zemědělský odpad a zásobují proudem bezprostřední okolí, ale velké, tzv. biometanové stanice, které prodávají proud do sítě.

„Takové stanice odpovídají fotovoltaickým elektrárnám na polích,“ dodává.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít