Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Agrofert

Vznik holdingu Agrofert

Hyde park, ČT24, 20. 9. 2011

Babiš byl v Agrofert Holdingu od začátku. Začal se 4 lidmi, dnes je největším soukromým zaměstnavatelem u nás.

Firma od svého vzniku v roce 1993 neustále roste. Stále skupuje svoje konkurenty i firmy, které zajišťují jednotlivé části výroby. Babiš začal u chemiček vyrábějících hnojiva, pak si zajistil podniky zemědělského zásobování a postupně přešel do potravinářství. Letos si vybral nový obor – lesnictví. A v rukávu má ještě něco. Na 2. polovinu roku si na nákupy nechal 6,5 miliardy korun.

Celkem je v Agrofert Holdingu 200 firem, nejvíc nese Lovochemie Lovosice, největší český výrobce hnojiv s loňským ziskem 3,7 miliardy. Do skupiny patří i Kostelecké uzeniny, pekárny Penam nebo olomoucká mlékárna Olma. Holding přitom roste i za hranicemi. Dnes je 2. největším výrobcem dusíkatých hnojiv v Evropě.

Dnes 57letý Babiš vyrazil do Evropy daleko dřív. Ve Švýcarsku chodil na gymnázium. Dveře mu v 60. letech pootevřel jeho otec, diplomat. Ten mluvil za Československo při jednání OSN nebo GATT, předchůdce dnešní Světové obchodní organizace. Samotného Babiše vyšetřovala StB. V záznamech měl krycí jméno Bureš. Tvrdí ale, že nedonášel.

Andrej Babiš je prvním mužem holdingu Agrofert, který je největší skupinou v českém i slovenském zemědělství a potravinářství. Roste navíc i do dalších zemí střední Evropy. No a sám Babiš, tak ten hraje i na světové scéně.

Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert: … já teda jsem za minulý rok, za rok 2010, zaplatil 15 milionů korun daní jako fyzická osoba a 600 milionů jako Agrofert. Agrofert má 11 miliard osobních nákladů, to znamená, že několik miliard platíme do sociálního.

Moderátor: Jak jste mohl nabýt tak velkého majetku za 25 miliard?

Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert: Já vám to ukážu. Tady máte první rok Agrofertu 93, to je vývoj Agrofertu, tady jsou 4 zaměstnanci, tady se dá všechno dokladovat, jo. Agrofert jsem vymyslel já…

… metodou za prvé, že jsme začínali jako obchodní firma a následně jsme začali dělat akvizice. Naše strategická banka byla Citibank, která nám dala peníze na akvizice. A postupně se… hlavně jsme měli štěstí, asi. To bylo o štěstí. Ale toto všechno se dá prokázat a je to na papíře, že my nejsme kuponka, nejsme procházkové dítě, to byl ten náměstek IPB, kdy všichni večer tam čekali na přijetí, aby jim dal úvěr, aby si to koupili. A když to zbankrotovalo, to všechno skončilo v ČKA. Nejsme velká rána, takže jsme koupili něco od státu. Jsme normální firma, která začala a vznikli jsme proto, protože pan Klaus s Mečiarem se dohodli, že rozdělí Československo. Tak, já jsem v 92. roce přijel do Prahy, ubytoval jsem se v hotelu v Průhonicích a bydlel jsem na Václaváku v jedné místnosti se sprchou, se stolem, a tam jsme začínali. Na to, že milion lidí, kteří to znají od začátku až do konce, tak že v tomto směru může být pán úplně klidný.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít