Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vztahy s politiky

Za Opencard stojí duo Janoušek a Jansta, tvrdí Topolánek

3. ledna 2010, LN

Kontroverzní projekt pražské karty Opencard je záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty, naznačil předseda ODS Mirek Topolánek.

Šéf socialistů Jiří Paroubek se proti takové interpretaci ohradil. Projekt Opencard zatím neplní očekávání, stál 888 milionů korun a nepřinesl ani korunu.

„Opencard je typický double ‚jan‘, Janoušek – Jansta,“ řekl Topolánek v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize, když přišla řeč na korupci. Není to podle něho nic stranického.

„Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze,“ podotkl Topolánek, kterého Bém často kritizoval a neúspěšně proti němu kandidoval na předminulém kongresu ODS do čela strany.

Topolánek prý bude zvědavý na ministra vnitra Martina Pecinu nominovaného do vlády ČSSD, jak a s jakou horlivostí bude případ Opencard vyšetřovat.

Trestní oznámení podala nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková. Podle Topolánka není možné, aby kauza vyzněla do ztracena.

Bez double ‚jan‘ se nic nehne

Jansta není v městské radě ani nebyl šéfem útvaru, který příslušná výběrová řízení vypisoval, hájil advokáta blízkého Lidovému domu Paroubek.

Kauza Opencard

Na chyby v projektu Opencard poukázal audit. Kauza má první oběť, na místo šéfa magistrátního odboru informatiky rezignoval k polovině ledna Václav Kraus. Z magistrátu odejde úplně. Kraus se ale proti auditu ohradil a poukazoval na to, že v počátcích projektu, kdy se údajné chyby staly, na magistrátu vůbec nepracoval.

Opencard bude pokračovat. Město chce změnit smlouvy s dodavatelem a přinést další služby.

„Je to zoufalá snaha odvést pozornost od Opencardů, Viamontů a všech těch pomníků po vaší éře,“ soudí předseda socialistů, který Opencard přirovnal již dříve k pokusu o prodej Karlštejna. Doufá, že Pecina nebude řešit nic, že případ vyšetří policie a státní zastupitelství.

Podle Topolánka je ale Praha problém sám o sobě. „Bez double ‚jan‘ se nic nehne, poškozuje to ODS, podle mého nespravedlivě,“ uvedl předseda ODS.

Poukázal na to, že ČSSD sice nevládne na pražské radnici v koalici, různé funkce tam ale má. Občanští demokraté mají v zastupitelstvu nadpoloviční většinu a k vládě nepotřebují nikoho.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít