Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Vztahy s politiky

Zeman dražil vejce. Koupí státní dluhopisy, dá je nejchudšímu z Čechů

11. dubna 2014, MF Dnes

„Dáváme tím morální facku těm, kteří pobírají velké platy a dostávají zlaté padáky,“ pochválil prezident Miloš Zeman více než čtyři stovky hostů charitativní aukce, kterou uspořádal na Pražském hradě. Rozhodl se dražit 27 velkých velikonočních vajec, výtěžek půjde Nadačnímu fondu Miloše Zemana na splácení státního dluhu.

Nadační fond Miloše Zemana na Pražském hradě uspořádal charitativní aukci, jejíž výtěžek má jít na splácení státního dluhu. Dražily se hlavně předměty s velikonoční tematikou (11. 4. 2014).

Mezi hosty se objevili například expremiér a později i ministr financí Jan Fischer se synem, expremiér a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok, předseda České unie sportu, právník Miroslav Jansta s malou dcerou či zpěvák Daniel Hůlka s partnerkou.

„Každý příspěvek ke snížení státního dluhu je dobrý,“ řekl iDNES.cz Jansta, co celé akci říká. Stejně jako další účastníci si musel koupit vstupenku za 1500 korun.

Ještě než se začala dražit obří vejce, měl prezident projev, u kterého ještě směli novináři být.

„Nakoupíme státní dluhopisy, které ovšem státu nevrátíme, ale které znehodnotíme, rozřežeme, a dáme je na Pražském hradě jenom jedné jediné osobě, nejchudšímu z Čechů, ministru financí,“ řekl Zeman.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít