Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Financování ČSSD

Právníkům platila strana, hájí se ČSSD

27. září 2006, Lidovky.cz

Sociální demokracie zareagovala na informace dnešních Lidových novin, podle nichž si úřad vlády nechal proplácet služby právníků i v případech, kdy část případů nesouvisela s agendou vlády.

„Právní úkony, jež poskytoval úřad vlády za premiéra Jiřího Paroubka a které se týkaly jeho osoby, byly automaticky přefakturovány České straně sociálně demokratické,“ sdělila dnes mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

Stát Miroslavu Janstovi a Petru Topinkovi za jejich služby včetně těch, které se týkaly úzce Paroubka osobně či ČSSD, zaplatil celkem přes 900.000 korun.

„Úřad vlády zastoupený vedoucím úřadu vlády ing. Alešem Šulcem uzavřel řádnou smlouvu o poskytování právních služeb. Právní úkony, které se týkaly poskytování právních služeb vztahujících se k osobě Jiřího Paroubka a mohly být nepřímo chápány jako společné s funkcemi či členstvím v ČSSD, byly automaticky přefakturovány České straně sociálně demokratické. Kopie faktur jsou na centrále ČSSD řádně zaevidované v účetnictví,“ sdělila Orgoníková.

Proč bych to dělal, když jsem předseda vlády

Uvedla, že například za rok 2005 ČSSD – od nástupu Paroubka do funkce – refundovala úřadu vlády více než 240.000 korun. „Tento způsob finančního vypořádání poskytnutých služeb mezi úřadem vlády a ČSSD trval od nástupu Jiřího Paroubka do funkce až do měsíce srpna, kdy jeho vláda podala demisi,“ uvedla Orgoníková.

Na otázku LN, proč nepoužíval vlastní peníze, Paroubek deníku odpověděl: „A proč bych to dělal, když jsem předseda vlády.“

Podle listu najatí advokáti za státní peníze například řešili aféru okolo zveřejnění Paroubkova mobilu, nebo to, že Večerník Praha kritizoval vzezření premiérského páru. Pro Paroubka také prý zjišťovali informace o „nepříteli státu“ Tomáši Pitrovi nebo o „kakaové aféře“ exšéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Krause. Podle Michala Štičky z Transparency International se takové jednání nazývá „zneužití administrativních zdrojů“.

Topinka řešil popisek pod fotografií

Paroubek na svém postupu ale nevidí nic špatného. „Kdybych nebyl předsedou vlády, tak by si mě asi Šíp nevšímal. Takže nevím, proč bych to měl řešit jako osobní spor,“ řekl LN. Šíp ještě jako Večerník Praha otiskl fotografie Paroubka s jeho ženou a snímky doprovodil urážlivým popiskem.

Paroubek se obrátil na soud a za advokáta si vzal Topinku. Ten podle smlouvy s úřadem vlády případu věnoval přes deset hodin. Za každou inkasoval 2975 korun a spor nakonec Paroubkovi u soudu vyhrál.

Paroubek letos v dubnu uvedl, že úřad vlády zaplatil Janstově advokátní kanceláři za poradenské služby celkem 425.000 korun. Celkem 15 smluv se podle něj týkalo právního poradenství k různým materiálům, které projednával kabinet.

Podle LN Jansta zastupoval úřad vlády od června 2005 do března 2006 a vydělal si 455.175 korun. Například 9. ledna se jeho kancelář tři hodiny věnovala právnímu úkonu s názvem Příprava stanoviska ve věci vyžádání informací o trestních věcech p. Pitra.

Jen o den později kancelář vyrobila dokument, který je ve smlouvě pojmenovaný jako Příprava stanovisek ve věci Michal Kraus. Dlouholetý šéf parlamentního klubu ČSSD tehdy čelil své „kakaové aféře“, která nakonec vedla k jeho odchodu z politiky. Paroubkův přítel Jansta byl podle týdeníku Respekt architektem vládního plánu, podle něhož by biolíh v Česku mohlo dodávat do benzinu jen pět licencovaných fi­rem.

Na výrobě biolihu, jejíž roční zisk by se mohl pohybovat kolem miliardy korun, se snažil podílet také zavražděný podnikatel František Mrázek spolu s podnikatelem Tomášem Pitrem.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít